| Davidoaia a întrebat:

As vrea sa stiu, (din curiozitate) : In cazul unui presupus razboi mondial, armata din ce oameni se va forma? Vor constitui armata doar cei angajati (cu contract ) si, eventual, cei care au facut stagiul militar, sau toti civiliiintre 18 si 50 de ni? Care vor fi criteriile de selectie? Si daca vei fi convocat, poti refuza? multumesc anticipat! big grin

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In caz de razboi pot fi chemati sa-si apere tara toti oameni apti de aceasta, in primul rand cei din armata, apoi rezervistii care au facut armata si au varsta corespunzatoare gradului in rezerva si apoi cu varsta corespunzatoare si de diferite specialitati. Nu toti trebuie sa lupte in prima linie, acolo merg doar cei instruiti in acest sens.

| Jipa95 a răspuns:

Esti nebun, du-te si fa-ti un control la cap. Cine naiba stie cand ar veni al 3-lea razboi mondial si cum se vor duce toti civilii la razboi. Mai lasa call of duty si mai iesi si tu un pic din casawinking

| Davidoaia explică (pentru Jipa95):

Mai citeste tu o stire (externa) si vreo 2-3 carti de istoriewinking

| PedoBarbie a răspuns:

Dacă e război fie el mondial sau alt se vor duce cei ce au făcut stagiul militar sau au mai fost în armată. De asemenea toţi ce sunt apţi, au peste 18 ani şi sunt bărbaţi. Mai sunt şi alte criteri. Nu are legătură că sunt angajaţi poate că sunt angajaţi în armată. Nu neapărat să refuzi poţi să te duci, dar să nu participi direct şi activ la război.
Succes!

| AttilaDornIsPower a răspuns:

Pai, eu ti-as recomanda sa citesti cateva carti de istorie de clasa a 6-a si a 7-a, si iti vei sa seama singurelwinking

| Davidoaia explică (pentru AttilaDornIsPower):

Stiu destula istorie! stai linistit.