| Morlomic16 a întrebat:

Astazi pe la ora 07:10 am fost oprit pe strada de catre un politist, acesta mi-a cerut buletinul, dar eu nu l-am avut la mine, acesta mi-a zis sa ma duc dupa buletin si sa ma duc la primarie din oras sa ii arat buletinul, si mi-a zis ca amenda pentru ca nu port actul de identitate cu mine este de 1-5 milioane
Are voie sa imi dei amenda pentru chestia asta? + eu nu stiam ca trebuie sa il port, am doar 15 ani imediat 16, este prima abatere de genul acesta

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat, amenda de la 100 lei la 500 lei este doar pentru refuzul de legitimare. Fapta de a nu avea cartea de identitate la tine nu constituie contraventie, asa ca nu te puteau amenda.

| Morlomic16 explică (pentru Ioandelasal):

Ok mersi, acum nu mai stau cu morcovu infipt crezand ca vine la mine acasa laughing! Te pup si ai premiu happy

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca are voie!
Ai obligatia sa porti buletinul cu tine! Asa este normal!
De la 14 ani, cand ai primit buletin, ai obligatia sa-l porti cu tine peste tot, ca sa poti fii legimat in caz de nevoie.

| Mayar a răspuns:

Din pacate nu e niciun politist pe acest site sa iti poata zice cu precizie cum sta treaba. "Probabil e ceva dincolo de puterile lor sa intre pe un asemenea site unde trebuie gandit inainte sa spui(scrii) ceva..."

| Morlomic16 explică (pentru Mayar):

Adevarat, sa moara bibi laughing

| Couragebv a răspuns:

E necesar sa porti un act cu tine, sau o copie, pentru ca, daca se intampla ceva cu tine, accident sau coma. Dar putea sa spuna si el de ce...

| Morlomic16 explică (pentru Couragebv):

Ok, am inteles si eu, dar chiar asa acum sa imi dea amenda? eu chiar nu stiam... adica mna 15 ani de 1 an am buletinul nu mi-a zis nimeni sa il port mai ales ca i-am zis '' eu nu il aduc la scoala ca ma gandeam ca la scoala nu am nevoie de el, is la scoala de la 8 la 2 dupa acasa'' nu vreau sa il port cu mine la scoala ca din cate stiu daca pierzi buletinul primesti amenda si mai mare...

| Misteryy a răspuns:

Politistul nu cunoaste legea, nu exista contraventie pentru ca nu porti actul de identitate, agentii de la ordine publica sunt obligati sa te identifice prin baza de date, sunt sigur ca era in varsta, esti obligat sa te identifici la cererea lor, cum, nu conteaza, prin act de identitate sau prin a le da " datele ", foarte multi agenti de politie de la ordine publica nu cunosc legile la noi in tara, sunt efectiv degeaba.