| numesiprenume0 a întrebat:

Cati ani de vechime trebuie sa ai in campul muncii ca sa poti iesi la pensie, in mod normal? Daca te pensionezi anticipat vei iesi cu aceeasi pensie? Ofer funda!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent varsta standard de pensionare pentru barbati este de 65 de ani iar stagiul de cotizare de 35 de ani.
Daca te pensionezi anticipat partial primesti pensie mai mica.
Conform L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 62. (1) Pensia anticipată se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare prevăzut de prezenta lege.
ART. 65. (1) Pensia anticipată parţială se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum şi celor care au depăşit stagiul complet de cotizare cu până la 8 ani.
  (4) Cuantumul pensiei anticipate parţiale se stabileşte din cuantumul pensiei pentru limită de vârstă care s-ar fi cuvenit, prin diminuarea acestuia cu 0, 75% pentru fiecare lună de anticipare, până la îndeplinirea condiţiilor pentru obţinerea pensiei pentru limită de vârstă."

| sierra1 a răspuns:

Dacă e vorba de tine
"Sunt elev si as dori sa ma angajez pe vara..."

atunci revenim cu subiectul peste vreo 40-50 de ani. Se schimbă legislația în domeniu prea des.