| Queensisjdne a întrebat:

Salut,daca am trecut pe rosu si mi s-a suspendat permisul 30 de zile,fara sa primesc amenda doar avertisment, dupa ce trec 30 de zile trebuie sa dau examen teoretic ca sa mi se restituie permisul sau doar merg si imi da permisul fara sa dau examen?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca prin trecerea pe culoarea rosie nu s-a produs un accident sau pagube materiale nu trebuie sa sustii testul de 15 intrebari.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nici cu accident nu trebuie acel test.

| Ioandelasal a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Trebuie, avand in vedere prevederile art.106^1 din OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 106^1
  (1) Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susţine, în mod obligatoriu, până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie stabilită prin procesul-verbal de constatare a contravenţiei, un test de verificare a cunoaşterii regulilor de circulaţie, atunci când suspendarea a fost aplicată pentru:
  b) nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului ori circulaţia pe sens opus, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care au rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale."

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu trebuie sa dai examen

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ti se restituie permisul fara a da nici un examen.

| Motisor a răspuns:

Salut! În general, regulile pot varia în funcție de jurisdicție, dar în multe cazuri, după ce îți este suspendat permisul pentru o anumită perioadă, vei trebui să îndeplinești anumite condiții pentru a-ți recâștiga permisul. Acest lucru ar putea include susținerea unui examen teoretic sau practic. Recomand să verifici legislația locală sau să consulți biroul de poliție rutieră pentru informații precise în cazul tău.

| suntserios a răspuns (pentru Motisor):

Nu îl ajută răspunsul cu chatgpt. Răspunsul e in codul rutier. Dacă nu îl știi nu trebuie sa ii răspunzi.