| led22 a întrebat:

Salut, daca am vandut o masina unui om si asigurarea era pe numele meu si el face amenzi sau o vinde altuia si o sa faca omul ala amenzi, amenzile imi vor veni mie? Asigurarea e pe numele meu

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu prea are legatura asigurarea cu amenzile, se va folosi de asigurare doar daca a comis un accident din vina lui, pentru ca asiguratorul sa repare masina accidentata.
Daca este caz penal va fi pedepsit cel care a condus masina.
Daca primesti la domiciliu vreo amenda faci plangere contraventionala dovedind ca nu tu ai condus masina si ca aceasta a fost condusa de cumparator si de aceasta este nevoie doar in cazul ca nu i s-a inmanat direct procesul-verbal de contraventie.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cui vinzi mașină aere obligația că în 90zile sa o transcrie pe numele lui și să își facă propria asigurare.

Nu are nicio legătură pe numele cui e asigurarea și amenzile. Amenzile vin pe numele proprietarului mașinii

| Lidia09 a răspuns:

Da. Posibil. Atunci când vinzi o mașină, este important să transferi și asigurarea pe numele noului proprietar pentru a evita problemele legate de amenzi sau alte responsabilități legale. Dacă nu ai transferat asigurarea pe numele noului proprietar și acesta primește amenzi sau alte penalități, este posibil ca acestea să fie trimise inițial către tine, deoarece asigurarea este înregistrată pe numele tău. Este important să clarifici acest lucru și să faci transferul de asigurare cât mai curând posibil pentru a evita eventualele probleme legale sau financiare.

| led22 explică (pentru Lidia09):

Pai eu am vandut masina, si am primit contractul de vanzare cumparare, de ce sa imi vina mie?

| led22 explică (pentru Lidia09):

A zis si ioan ca asigurarea nu are legatura cu amenzile

| led22 explică (pentru Lidia09):

Amenzi imi veneau daca era masina pe numele meu, nu asigurarea laughing

| suntserios a răspuns (pentru Lidia09):

Ce treabă are asigurarea cu amenzile. Nu mai zăpăci omul degeaba că și așa e confuz.