| anonim_4396 a întrebat:

de curand un amic a primit o amenda pentru tulburarea linistii publice in valoare de 500RON fara ca ca el sa fi fost implicat in vreun scandal sau ceva. Singura problema este aceea ca in blocul lui este un grup de cativa baieti care stau noaptea prin scara blocului ori afara si vorbesc, beau etc. Ghinionul acestui amic este acela ca acum cateva seri s-a dus pana la magazin pe la 11 seara sa cumpere ceva si a fost surprins de 2 politisti care l-au legitimiat, nestiind pentru ce le trebuie datele. Dupa acest incident, prin zona era si acel grup de baieti care statea de vorba. Abia ieri s-a trezit amicul acesta cu o amenda de toata frumusetea pe care a contestat-o la politie. Este vreo sansa sa castige in instanta? Ca martori ii are pe parintii lui...este de ajuns? Mi se pare nedrept sa se intample asa ceva! Practic a cazut de fazan pentru alti indivizi!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Amenda nu se contesta la politie ci se face plangere contraventionala la judecatorie. Trebuie facuta in maximum 15 zile de la primirea procesului verbal de contraventie si sa poata dovedi cu martori ceea ce sustine. Parintii nu o sa fie acceptati ca martori, trebuie unii din afara familiei.

1 răspuns:
| Wildwlves a răspuns:

Multumesc pentru raspuns, dar daca din afara nu are martori? Nu poate sa-i ia pe acei indivizi, ca mai mult ca sigur ei sunt vinovati. Probabil a facut plangere, ca a fost la politie. Sa inteleg ca nu prea are multe sanse sa castige. Chiar mi se pare o nedreptate!