| andreiklr a întrebat:

Zilele astea am primit o amendă pe nedrept, cand eram la școală (la liceu) si s-a intamplat in felul urmator:
Eram pe afara in pauza, la fumat cu un coleg de al meu, iar lângă noi, erau un grup de băieți (tot din același liceu) care jucau barbut. Si exact in momentul ala apar 2 gabori de la locala. Am luat-o la fuga, eu, colegul meu si la fel si ceilalti care jucau barbut. Pe noi 2 si inca 3, ne-au prins si ne-au dus in cabinet la directoare. Au pornit filmarea si ne-au spus că dacă mai jucam barbut ne dau amenda si ca de data asta ne iartă. Ne-au cerut datele, si ne-au spus că nu ne sancționează de data asta. Si ce sa vezi, după aproximativ o săptămână eu cu colegul meu am primit amenda (250 de lei), iar ceilalți 3 care meritau amenda pe bună dreptate, pentru ca aia chiar jucau barbut, n-au primit nimic. Cei 2 polițiști ii cunoșteau pe indivizi si stiu asta sigur pentru ca in cabinet au spus cu gura lor ca ăștia sunt din același cartier cu ei si ca ii fac de ras. Pe amenda scrie ca eram toti ăștia 5 ne scrie numele la fiecare in parte si spune ca au filmare, cand jucam barbut, iar asta e o aberatie, n-au nici o filmare, au filmat doar in cabinetul doamnei director. Atât vreau sa stiu, se mai poate face ceva in legatura cu asta? Noi am fost sancționați pe nedrept, iar aia au scăpat basma curata. Chiar dacă nu se mai poate 'anula' amenda respectiva, nu putem depune macar o plângere sau ceva? Imi cer scuze că am lungit-o atât doar ca vreau sa va fac sa înțelegeți, sunt foarte nervos si ma simt nedreptățit. Dau funda, o zi bună!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face plangere contraventionala, in maximum 15 zile de la primirea procesului-verbal de contraventie, la judecatorie.
Daca cei care jucau barbut vor declara ca tu nu ai jucat atunci p.-v.c. va fi anulat.
Mai intai vorbeste cu barbugii, sa vezi daca vor declara in favoarea ta. Daca nu o fac nu se va anula p.-v.c. si atunci este bine sa platesti in 15 zile de la primirea p.-v.c., va trebui sa platesti doar jumatate din minimul amenzii.
Vezi ca puteai fi amendat si pentru fumat in incinta scolii.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

O intrebare, daca erai asa nevinovat de ce ai luat-o la fuga? Eu zic ca meriti amenda pentru simplu fapt ca ai vrut sa eviti legitimarea.

| andreiklr explică (pentru suntserios):

Da, apreciez enorm. Ai venit si tu in calitate de purtător de cuvânt.