| Gaby030703 a întrebat:

Salut! Eram în seara asta pe la 02:00 afara cu niște prieteni și ne întoarceam spre casă când trece pe lângă noi o mașină de politie. Ne legitimează. A scris pe o hârtie numele complet și data nașterii. Ne-au întrebat ce facem la ora aia pe strada și le-am zis ca mergem acasă. Nu s-a legitimat niciunul. Au zis sa stam liniștiți ca nu primim amendă. Ce sa fac? Avem voie la acea ora pe strada?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Fiind minor nu ai voie la ora aia pe strada daca nu esti insotit de un adult. Banuiesc ca toti erati minori.

| Violleta2022 a răspuns:

Vad ca esti minor de numai 15 anisori, iar la varsta asta nu ai nici un motiv sa umbli la 2 noaptea pe strada, insemanand ca parintii tai, care sunt tuturoi legali nu isi fac datoria sa te supravegheze!

Politia v-a luat datele ca in caz de se raporteaza o spargere in noaptea aceea, spargere, bataie, viol, coma, omor sau hotie prin cartierul unde ati fost prinsi, sa va poate investiga si pe voi, fiindca la 2 noaptea nu umbla nici un om cinstit pe strada si atunci voi sunteti primii suspecti si primii investigati.

"în 13 August 2021 | Gaby030703 a întrebat:
Salut TPU! Am 14 ani!"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Să nu faci nimic că nu este nevoie. 2. Aveți voie, ar el are dreptul să vă legitimeze. o face, căci fiind noapte, unii se deplasează să comită infracțiuni la adăpostul întunericului. Dacă în acea noapte a avut loc o infracțiune în zonă, a doua zi, poate stabili o corelare între prezența voastră acolo și eveniment.

| Sophieka a răspuns:

Aveti voie la orice ora. Indiferent ca e dimineata sau e noapte. Ca ploua / ca ninge / ca orice.
Teoretic ar trebui sa se legitimeze, dar aveti dreptul sa cereti sa se legitimeze inainte sa va oferiti voi buletinele lor.
Banuiesc ca nu s-au deranjat sa coboare din masini? Ci au vorbit stand in masina prin geamul lasat deschis cu voi?

Amenda primiti doar daca ati facut ceva anume...Un scandal, ati jignit pe cineva, ati lasat mizerie pe jos, v-ati batut etc... Altfel, nu aveti de ce sa primiti amenda. Daca era stare de alerta, cum a fost in 2020-2021 din situatia covid, da atunci o beleati de amenda fiindca nu aveati voie sa iesiti din casa dupa o anumita ora, sau fara un motiv intemeiat si nici sa mergeti in grup.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aveti voie la ora aia. Este un control de rutina, in acelasi timp preventiv, in cazul in care s-a intamplat ceva ilegal prin zona. Stati linistiti...

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Daca stiti ca nu urmeaza sa faceti ceva ilegal DUPA ce incearca sa va legitimeze, va puteti legitima, e mai simplu