| ASDWER a întrebat:

Fratele meu (18 ani) a fost pacalit pentru 6800 de lei de catre un tepar.
A fost contactat de catre un domn pe Facebook care se considera "analist profesionist' si care i-a oferit un bilet cu 'cele mai bune sanse de castig' la meciurile de fotbal pentru 300 de lei. "100% sansa de castig zice el".
Fratele meu a luat acest bilet, a pariat 150 de lei pe el si surprinzator a castigat 600. Teparul a insistat sa ii mai trimita 100 de lei ca 'cinste'.
A doua zi l-a contactat din nou si l-a pacalit sa cumpere un abonament pentru o luna. 4000 de lei.
Acesta i-a promis ca ii trimite 3 bilete 'castigatoare' la pariuri sportive in fiecare zi. Evident ca nu aveau sa fie toate castigatoare dar fratele meu e naiv si a crezut ca din atatea bilete, chiar daca 5 sau 10 sunt bune, o sa faca profit. Acest domn parea sa le stie cu meciurile de fotbal.
Teparul, in 5 zile a trimis doar 4 bilete. Dupa a incetat sa mai trimita.
Toate biletele au fost pierzatoare, mare surpriza (:
Dupa 6 zile, aceeasi persoana l-a contactat si l-a pus sa ii mai trimita 2800 de lei deoarece are niste probleme in viata de zi cu zi si nu poate procura biletele. Dupa ce au decis amandoi ca asta o sa fie doar un imprumut, teparul a incetat sa mai raspunda la mesaje pe Facebook. A trecut o luna de zile, acum foloseste alt cont sa pacaleasca fraierii pe Facebook. Cand l-am contactat, refuza sa dea imprumutul inapoi. Tin sa precizez ca noi cunoastem fata si numele mic al acestui domn pentru ca a vorbit cu el printr-un apel video.
Eu consider ca teparul a incalcat 2 legi:
1) a promis un serviciu - abonament pe o luna - si nu l-a respectat.
2) a imprumutat 2800 de lei de la un baiat de 18 ani si 2 luni pe care refuza sa ii returneze.
Desi nu a existat nici-un contract intre ei, exista dovezile prin discutiile pe Facebook/messenger si transferurile bancare.

Am inteles ca pot sa rezolv aceasta problema direct la banca in cazut in care plata a fost facuta cu cardul de credit. Cardul de credit este la OTP Bank - plata pentru abonament. Si inca unul la Banca Transilvania - imprumutul de 2800 de lei. Daca ma duc zilele astea la o sucursala si le explic situatia, sunt obligati prin lege sa imi returneze banii? Si apoi banca sa ii recupereze de la tepar?
Acest domn continua sa pacaleasca multi amarati pe Facebook, vreau sa ii fac o reclamatie, actiune legala impotriva acestuia. E ceva anume ce trebuie sa stiu inainte?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fratele tau poate face plangere penala pentru inselaciune.
Banca nu are nici o vina, nu l-a obligat pe fratele tau sa vireze banii catre infractor, fratele tau a virat banii de bunavoie, asa ca nu poate obtine nimic de la banca.
Pentru imprumut are doar o actiune civila, in restituirea imprumutului.

| ASDWER explică (pentru Ioandelasal):

Cineva m-a indrumat ca se poate in caz ca plata a fost facut prin card de credit. A zis ca pot sa contactez compania care a facut plata, sa prezint dovezile si sa cer refund. Si eu m-am mirat, tocmai de aia am vrut sa intreb mai multa lume. Prima data am crezut ca e doar in cazul in care am platit cu cardul de credit gen "skrill, xsolla, paysafe, mol" etc. Dar mi-a zis ca merge si cu mastercard visa. Daca detin un cont cu card si am facut plata cu ajutorul cardului/transfer digital, banca poate sa imi restituie banii si apoi sa-l urmareasca pe tepar sa isi recupereze banii. Acum ca ma gandesc mai bine, imi pare un nonsens. Dar totusi, domnilor avocati si cei care lucrati intr-o banca, se poate asa ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru ASDWER):

Ti-am spus ca nu se poate, banca nu este vinovata si nici raspunzatoare de platile pe care le fac clientii de bunavoie. Dar mai poti intreba, inclusiv la banca.

| ASDWER explică (pentru Ioandelasal):

Mersi atunci. cine m-a indrumat a avut poate alte conditii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la banca poti afla numai Numele complet si adresa de domiciliu a teparului, iar tranzactiile pot fi o dovada daca ajungeti la instanta.
Insa in general sansele de recuperare a baniilor sunt mici, Presupun ca tipul nu e analist-profesionist cu acte de nici un fel, nu are nici un certificat legal corect? Deci nu a fost vorba de o vanzare-cumparare in care sa fii luat teapa, ci u ai platit pentru o "informatie" de la un tip aleatoriu pe net. In cazul in care Teparul este Analist cu acte atunci exista sanse mai mari de a recupera ceva.
Iar pentru imprumutul de 2800 lei sansele sunt si mai mici, infime.
+ Toata treaba de a plati pentru a afla la sigur un rezultat la competitiile sportive nu este chiar legala aici si u ai putea fi tras la intrebari.

| ASDWER explică (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de nici-un blat, el vrea sa para un prezicator bun pentru ca se uita mult la fotbal si cica stie cu ce se mananca meciurile de fotbal. Fratele meu stia bine pentru ce a platit, parerea de 'profesionist' a 'profesionistului'. Numai ca profesionistul asta nu a trimis nici-o parere in schimbul banilor.
Cat despre imprumut, avem dovezile tranzactiei bancare si chaturile de pe messenger, spune clar imprumut. Daca nu vrea sa dea banii inapoi, sunt sigur ca pot sa ii fac plangere penala. Da sa stii ca nu ma duc sa-l dau in judecata pentru cateva milioane, o sa ma coste mai mult. Si multa bataie de cap pe langa. Voiam sa stiu daca pot recupera banii si daca il acuz legal pe tepar ce sansa am sa fie pedepsit. Pur si simplu sa-l dau pe mana politiei si sa se ocupe ei, nu sa ma judec eu cu el ani de zile. Pentru ca sunt sigur ca sunt cel putin peste 80 de persoane pacalite de acest nemernic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ASDWER):

Nu exista nici o varaianta usoara pentru tine. Nu e ca si cum ti-ar fi luat ceva din curte, ci de naivitate ai dat de bunavoie. Desigur exista solutie incat ca tipul sa fie pedepsit dar sa recuperezi banii e mai greu si dureaza. Conversatiile de pe messenger sau de oriunde nu sunt "documente legale man" Atat timp cat n-ai nimic stampilat oficial sa recuperezei E POSIBIL dar complicat si difera de la caz la caz. Politia nu e "solutia minune".

Problema a fost cu toti aia care s-au lasat pacaliti, Unde le-a fost capul? Un om cu judecata poate mirosi de la departare ca suna a teapa.
Abonament de 4000 lei, numai asa pe vorbe si pe "cuvant de om cinstit" desi se ocupa cu lucruri dubioase rolling on the floor
Imprumut 2800 lei la un om relativ necunoscut de pe net wtf

Si eu am luat teapa odata. aveam 15 ani si teapa de 1 euro rolling on the floor nu de mii de euro.

| ASDWER explică (pentru anonim_4396):

E doar vina anturajului in care s-a bagat. E vorba de fratele meu si prietenii lui de la liceu. Ei l-au invatat ca se poate scoate bani din chestia asta. A castigat de 2-3 ori si a prins gustul, putin stia prostul ca toata mierea dulce face parte din smecherie. Acum regreta. Tatal nostru ne-a spus clar. Lasa totul balta si uita de ei, daca nenorocitul asta e vreun boschetar bazat, ni-i se pot intampla mai rele daca ne luam de el. Pur si simplu nu merita. O lectie grea la o varsta frageda. Macar de il ajuta sa se lase definitiv de mizerii din astea ca pariurile si pacanelele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ASDWER):

Bine ca parintii va da bani numai asa. La un tip care o are cu pacanelele de ce ii dau parintii bani?
Pariurile au sanse mai realiste de castig, am mai tot jucat si eu bagam si scoteam sute de lei, dar in final tot pe pierdere dadeam. sad
Am vazut si eu ponturi de genu, contra-cost dar nu m-am bagat.

| ASDWER explică (pentru anonim_4396):

Nu fratie ai inteles gresit. Am muncit sa strangem banii aia, i-am pus la el pe cardul lui pentru ca erau banii lui de liceu. Acum in septembrie cand incepe scoala o sa trebuiasca sa plateasca cazare, cantina, intretinere, sa se imbrace si toate restul. Nici in cele mai rele vise nu visam ca o sa-i piarda la pariuri. Eu unul nu am jucat nici macar odata toata viata mea, nici tatal nostru. El a iesit mai prost si mai naiv. Nu iti zic ca dupa ce l-au fraieri astia, s-a panicat si a incercat mai mult la pariuri sa recupereze banii. Peste 4000 de euro arsi. Cardul e pe zero acum. Am sa ma asigur ca se opreste pana nu se ia de imprumuturi la camatari si o sa termine la mana alora. Iti zic ca cineva mi-a zis sa fac "mastercard chargeback request", e o chestie reala. Pana la urma doar la banca aflu, zilele astea o sa intreb.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ASDWER):

Uite sa razi de necaz copii care au cheltuit banii online : https://www.youtube.com/watch?v=lt0YsWi0Y-M