| edydotcom a întrebat:

Salut, in 2015 am absolvit liceul de atunci nu am lucrat, am fost incris la doua facultati dar fara succes momentan din motive personale. Am urmat un curs in domeniul IT si l-am absolvit. Momentan nu caut un loc de munca deoarece doresc sa mai urmez cursuri sau sa dobandesc mai multe cunostinte in demoniul IT inainte de a lucra. In situatia asta pot primii indemnizatia de somaj sau sunt obligat sa ma angajez sau sa accept un loc de munca?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti primi somaj, deoarece n-ai lucrat.
Va trebui sa te angajezi in munca, bineinteles daca vrei sa lucrezi.