| Dany3103 a întrebat:

Salut, ma poate lamuri cineva, cum e mai exact cu concubinajul, cum se face partajul in cazul despartirii? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul concubinajului partajul se poate face prin invoiala sau prin judecata, daca partile nu se inteleg. La partaj se vor lua in calcul numai bunurile dobandite pe timpul convietuirii si la dobandirea carora au participat ambii concubini. De regula acestea se vor imparti in mod egal dar se poate si inegal, in functie de suma cu care a participat fiecare concubin la dobandirea unui bun, in baza dovezilor existente.

3 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Partajul se face 50-50%,nu conteaza copiii. daca vrei mai mult,procesul dureaza mai mult,trebuie sa platesti taxa de timbru,pntru suma pe care o vrei, trebuie sa dovedesti ca ai investit si castigat mai mult, trebuie experti evaluatori, plus un procent, din cat iei sa-i platesti avocatului.bineanteles,cel mai acceptabil este 50-50.

| CipiA a răspuns:

Parintii mei au trecut prin asta :
-Procesul poate sa fie violent si sa nu duca nicaieri(violent adica nici unu nu vrea sa ii lase ceva celuilalt )
-Daca ai dovezi ca ea/el nu a facut nimic in casa cit ati stat impreuna va primi doar ce a adus cu ea
-daca e vreun copil la mijloc e urita treaba iese nsol!
-totul poate decurge bine si tu poti plati jumatate din cit ai dat pe obiectele iei ca sa le pastrezi, si ea se alege cu bani cam atit
cam asa

| Dany3103 explică (pentru CipiA):

Parintii tai nu erau casatoriti?