| CristiT13 a întrebat:

Nu sunt sigur ca intrebarea mea am trecut-o la categoria corecta. Pt asta imi cer acuze si rog pe un admin sa o mute unde trebuie. Multumesc!

Acum cateva zile am lovit un pieton care traversa neregulamentar, asta s-a intamplat in Urziceni Ialomita pe soseaua Calea Bucuresti (acea sosea are 2 bezi de circulatie pe sens dar care prima banda este mereu ocupata de masinile parcate), eu mergem spre slobozia cu 30-40kmh pentru ca era aglomerat orasul. Din stanaga sensului meu de mers se strecoara printre masini o femeie in varsta de 82 de ani, cand am observat-o am pus imediat frana, dar totusi am luat-o pe capota. Am coborat imediat la femeie sa ma asigur ca este in regula si am asezat-o pe marginea soselei pe bordura intinsa pe spate, apoi am luat masina si am tras-o pe dreapta pentru ca incurcam circulatia. Un martor a sunat la 112 si femeia a fost dusa la spitalul Urziceni, intre timp aparuse si politia care mi-au cerut actele si mi-au testat alcoolemia din aerul expirat(0.00). Dupa asta a aparut si un criminalist care a facut poze si masuratori, iar pe mine m-a pus sa indic locul faptei pentru ca mutasem masina. Domnii politisti m-au dus si pe mine la spital pentru un test al alcoolemiei din sange. Un medic din spital a venit si mi-a spus sa stau calm ca femeia are o fractura de umar si o posibila contuzie de omoplat.

Acestea fiind spuse intrebarile mele sunt:
-ce se va intampla mai departe?
-voi ramane fara permis(cu toate ca nu eu sunt vinovat)?
-am inteles ca mi se va intocmi un dosar penal de vatamare din culpa, voi ajunge prin judecatorii?
-cam cat dureaza un asemenea proces?
-daca femeia moare (pentru ca are 82 si te astepti la orice.) stiu ca dosarul meu se va schimba in omorare din culpa, iar daca moare ce se va intampla mai departe?
-daca femeia necesita internare trebuie sa ii platesc eu spitalizarea?

Multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In asemenea cazuri se deschide dosar de urmarire penala, in primull rand cu privire la fapta si depinde ce va stabili, respectiv daca fapta este infractiune sau nu si abia apoi, daca se va stabili ca este infractiune si cu privire la tine, caz in care vei fi chemat sa-ti anunte invinuirea (vatamare corporala din culpa sau omor din culpa, dupa caz).
Daca fapta nu este infractiune sau nu esti vinovat se va pronunta neinceperea urmaririi penale, renuntarea la urmarirea penala sau clasarea dosarului, dupa caz.
Daca se ajunge la proces nu se poate spune cat va dura, in orice caz poate dura 1 an sau chiar mai mult, mai ales daca se ataca hotararea primei instante.
Platesti cheltuielile de spitalizare doar daca esti gasit vinovat de instanta de judecata.

| Uvox a răspuns:

În principiu poti sta liniștit atata timp nu ai încălcat legea.
Da, se face dosar. Daca este ok, se decide NUP.
(neînceperea urmăririi penale) caz on care nu plătești nimic, nici penal nici material.
Că este de vătămare sau omor nu prea contează.
Sper ca totul sa se rezolve si pentru tine si pentru bătrînică.
Baftă

| CristiT13 explică (pentru Uvox):

Da, nu am incalcat nicio lege dar totusi sunt speriat. Maine ma duc inapoi la politie pentru a mi se face o expertiza (asa cred ca se numește) la masina, este un fel de itp pentru a verifica masina daca este in standardele tehnice.
In fine multumesc mult