| Începătorul988 a întrebat:

Pentru a prelungi dovada de condus unde trebuie sa ma duc? Ce acte am nevoie?
Dosarul penal pentru vătămare in cercetare mă va afecta cu ceva? Dacă persoana vătămata nu depune plângere, dosarul va mai fi valid?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul vatamarii corporale din culpa acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate. Daca nu exista aceasta plangere dosarul va fi clasat de catre procuror.
Poti solicita restituirea permisului de conducere retinut, bineinteles daca nu ti-a fost suspendat dreptul de a conduce.

| Începătorul988 explică (pentru Ioandelasal):

Mi-a fost luat permisul, am dovada pana pe data de 1. Din cate am inteles pot prelungi dovada pana la încheierea dosarului

| Ioandelasal a răspuns (pentru Începătorul988):

Depui cerere la procuror pentru restituirea permisului de conducere si iti poate fi restituit pana la terminarea cercetarii penale sau a procesului, daca se aunge la proces.

| Începătorul988 explică (pentru Ioandelasal):

Îl voi primi tot in ziua in care depun cererea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Începătorul988):

Nu cred ca in aceeasi zi, avand in vedre ca procurorul poate nu iti aproba cererea tot atunci si ca trebuie sa mergi cu aprobarea la seful politiei rutiere.

| Începătorul988 explică (pentru Ioandelasal):

Pai mie imi expira dovada astăzi, ce fac?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Începătorul988):

Nu conduci masina pe drumurile publice.

| Începătorul988 explică (pentru Ioandelasal):

Munca mea depinde de asta.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Începătorul988):

Atunci trebuia sa depui mai repede cererea de restituire, o puteai face cu cateva zile inainte de expirarea dovezii.

| Începătorul988 explică (pentru Ioandelasal):

Nu am stiut...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Începătorul988):

''permisul e doar un plastic''

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da parca nu iti luase permisul...
dovada nu se prelungeste din ce stiu eu, poti face contestatie sa primesti permisul inapoi pana la rezolvare

| Începătorul988 explică (pentru suntserios):

A sunat taica-miu si trebuie la procuror, dar nu stiu ce acte am nevoie.
Imi da dovada pana la încheierea cercetării