| Zenforex a întrebat:

Salut, primesc pensie de urmaș după moartea tatălui meu, dar trebuie în fiecare an trimisă o cerere de la școală/liceu, pe luna octombrie nu am primit deoarece trebuia trimisă din septembrie și am trimis mail și mi s-a spus ca nu mai primesc pensie pe luna respectivă ceea ce mi se pare o încălcare a drepturilor, pot face o cerere pentru a primi pensia pe luna respectivă?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Desi nu spui probabil ai depasit varsta de 16 ani si atunci in fiecare an trebuie sa depui cererea pentru pensie de urmas la care sa anexezi si adeverinta de liceu ca urmezi studiile.
Daca n-ai depus-o in termen atunci, conform L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, vei primi pensia numai incepand cu data inceperii anului scolar, in acest an cu data de 11 septembrie.
Asa fiind poti depune cerere daca n-ai primit pensia pe cele 19 zile din septembrie si pe aceasta luna, daca trebuia s-o primesti pana la data de astazi.
Spun asta deoarece si eu sunt pensionar si pensia imi intra in contul bancar in perioada 13-15 a lunii, dupa caz.

| Cherciumihai a răspuns:

Înțeleg că ești frustrat de situația cu pensia ta de urmaș și că simți că drepturile tale au fost încălcate. Poți face o cerere oficială pentru a primi pensia pe luna respectivă și să explici situația în detaliu. Ar trebui să contactezi autoritățile competente sau să consulți un avocat pentru a primi sfaturi și asistență în acest proces.