| Andy2134 a întrebat:

Salut.

Se poate intampla ceva daca am sunat din greseala la 112 si a raspuns operatoarea? Imediat ce am vazut am inchis...
Voi ati patit ceva de genu? mersi!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se va intampla nimic si nu vei pati nimic.

| Andy2134 explică (pentru Ioandelasal):

Pe ce te bazezi? multumesc

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andy2134):

In raspuns m-am bazat pe faptul ca nu se pedepseste apelul involuntar. Conform OUG 34/2008, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.32.(1) Constituie contravenţii următoarele fapte şi se sancţionează după cum urmează:
  a) apelarea abuzivă a numărul unic pentru apeluri de urgenţă 112 sau transmiterea de mesaje abuzive la numărul 113, cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei;
  b) alertarea falsă a agenţiilor specializate de intervenţie, cu amendă de la 500 lei la 1.000 lei;
  c) nerespectarea de către furnizorii de reţele publice de comunicaţii electronice sau de servicii de telefonie destinate publicului a obligaţiilor prevăzute la art. 14-17 şi la art. 18 alin. (1), cu amendă de la 5.000 lei la 100.000 lei;
  d) nerespectarea de către furnizorii de comunicaţii electronice a condiţiilor tehnice şi economice referitoare la realizarea comunicaţiilor către SNUAU stabilite, în condiţiile legii, de Autoritatea Naţională pentru Reglementare în Comunicaţii şi Tehnologia Informaţiei, cu amendă de la 5.000 lei la 100.000 lei;
  e) neîndeplinirea de către administratorul SNUAU a obligaţiilor privind securitatea şi confidenţialitatea bazelor de date, prevăzute la art. 18 alin. (2) şi la art. 19 alin. (1), cu amendă de la 1.500 lei la 50.000 lei."