| mercenaru67 a întrebat:

Am nevoie de cateva pareri si sfaturi ( Cat mai rapid posibil ) Sunt in clasa a xII -a!
Problema mea este urmatoarea :
Astazi in data de 20.01. 2015 nu am fost la scoala, dar primesc mesaj de la colegul meu de banca precum ca am luat un 4 la istorie pe o data mai veche... + absent pe ziua de azi... banuiesc ca vroia sa ma asculte si vazand ca sunt absent s-a gandit sa-mi puna un 4 pe langa nota pe care o mai aveam adica tot 4!
Intrebarea mea e urmatoarea, Are voie sa faca asa ceva? precizez ca nu voi merge la scoala toata ziua (probleme personale) nu ca am chiulit de la ora lui... mie unu nu mi se pare corect ca eu fiind absent sa-mi puna nota... maine cand voi merge la scoala ai voi cere sa justifice nota. sunt curios de ce raspuns imi va da!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Profesorul NU are voie ( şi NU este legal ) să facă acest lucru!

Dar, din PĂCATE, în România ORICE este posibil şi tu NU poţi demonstra că acea notă nu ţi s-a dat în trecut ( când ai fost ascultat )!
De asemenea, profesorul NU are "obligaţia" de a "justifica" faţă de tine acea notă...

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Lasa-l pe colegul tau!
Vorbeste cu dirintele clasei sa verifice.
Nu te pune in gura cu profesorul, si cauta sa-ti motivezi absentele.

| mercenaru67 explică (pentru Fatamuntilor):

Am vorbit cu diriga :]] cica ''ce vrei sa fac eu acu sa ma cert cu el '' :]]]]! mai zi cv...

| JustInsane112 a răspuns:

Vezi sa nu te fi păcălit colegul de bancawinking. In general nu e voie, insa unii profesori nu ofera importanta regulilor..mai ales la sfarsit de semestru. Poti vorbi cu diriginta sa ii zici ca ai avut treaba, si sa ii explici situatia in caz ca profa chiar ti-a pus nota. Daca ai avut probleme si nu ai putut veni atunci nu are voie să pună nota aiurealaughing. Sper ca te-am ajutat.winking

| Roxana_Muscalu_1982 a răspuns:

Nu, nu este corect. O data ce i-ai spus doamnei diriginte... Eu as spune sa te duci a doua zi la scoala, dar nu te m-ai lua dupa gurile rele. Comenteaza aiurea in tramvai. Cel mai bine ar fi sa te duci la doamna directoare si sa-i spui problema ta. Eu cand m-am mutat la noua scoala, mi-a spus ca daca ai orice problema si nu o poti discuta cu parintii sau cu doamna diriginta, poti veni la mine. Este o doamna super de treaba... :**