Întrebare recomandată | bibi5961 a întrebat:

am o intrebare; merg de 3 ori pe saptamana la facultate cu masina (distanta e de vreo 50 de km), si din oras de la mine mai iau la ocazie persoane, e ilegal lucru asta? adica, daca e sa vina politia, se va lua de mine ca nu am autorizatie sau firma de transport? dau funda. multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legal nu este, doar ca nu ti-ai facut o ocupatie din asta si este greu de demonstrat ca incalci legea, persoanele respective fiind conoraseni si tu avand drum la facultate.
Se intampla frecvent asta si cei din masina declara ca sunt dusi gratis, fiind cunoscuti, prieteni sau rude cu soferul.

38 răspunsuri:
| BiuL a răspuns (pentru c0ton):

Unde scrie ca ai voie sa duci doar familia ta cu masina? Daca eu ma duc cu o prietena in alt oras face trafic de persoane? Serios nu vorbi daca nu stii, adica vorba aia filosof ramaneai daca taceai. Traficul de persoane se refera la persoane transportate fara vointa lor, de pe urma carora se scot bani (prostitutie). Si de ce sa ii suspende permisul? Pentru ce anume? laughing
Daca nu ma crezi ca ai spus niste mega tampenii, uite ce zice wikipedia : "Traficul ilegal de persoane este un act de contrabandă ca și comerțul ilegal cu droguri sau arme. El constă în trecerea a ilegală a unor persoane a granițelor unui stat, trecere organizată de contrabandiști în scopul obținerii unui profit. "

| BiuL a răspuns:

E legal, e masina ta, dispui de ea cum vrei, transporti pe cine vrei cu ea!
Nu stiu de unde scot unii aberatiile pe care le posteaza aici, Doamne oameni informati-va inainte de a vorbi.
Problema e ca presupun ca tu ceri bani si atunci practic oferi un serviciu si realizezi un profit, si evident fiscului i-ar placea sa iti ia niste impozit pe profitul acela.
Stai linistit, nu patesti nimic, daca ipotetic iei niste oameni si te opreste politia si sa zicem ca intreaba care e treaba cu ei, desi nu cred, le zici ca i-ai gasit pe drum si ai vrut sa faci o fapta buna sa ii ajuti daca tot aveti aceiasi destinatie.

| Manuellllaa a răspuns:

Da,se spune ca faci"taxi la negru"!

| NemNUZ a răspuns:

Daca zice cineva ceva spui ca cunosti persoana respectiva si gata

| Memy a răspuns:

happy Daca le iei de pe drum da, daca iei prieteni, colegi, rude ca merg si ele in drum nu.

| myruna2012 a răspuns:

Pai, eu cred ca e legal pentru ca eu locuiesc in ankara, Turcia si cand merg la scoala cu autobuzul scolii(merg la scoala internatioanala) vad pusti dinastia de liceu, facultate (ma rog) care stau pe acolo pe strada si asteapta sa vina cineva sa ii ia cu masina, si am vazut pe unii care veneau sa ii ia si ei se urcau.
Deci da, daca nu faci asta chiar zilnic e ok.

| eaglewatch01 a răspuns:

Conform legii nu ai voie decit rude de gradul 1 si 2, dar nimeni nu poate dovedi ca persoanele nu sint rude cu tine. Daca nu te reclama nimeni ca ceri taxa, poti sa cari mult si bine.Sa cunosti oamenii pe care-i duci si salutare. Daca esti prins ca iei taxa, nene, iti poti pierde si masina.

| DANA215 a răspuns:

Conform legislatiei in domeniu, in cazul in care transporti persoane, ai nevoie de licenta de transport sau certificat de transport in cont propriu.Acest lucru in afara de faptul ca daca ai un venit trebuie sa platesti impozit, etc. Vezi OUG 34/2010. Daca ai norocul sa nu te opreasca politia e ok, dar daca nimeresti intr-o actiune pentru depistarea unor astfel de activitati nu stiu cum mai poti scapa, daca persoanele din masina nu iti sunt rude. Sa ai in vedere si ca exista art. 281 cod penal.