| anonim_4396 a întrebat:

am o nedumerire in privinta traiului in Romania, ma refer la pensii.Sa zicem ca am lucrat 20 de ani ca politist cu un salariu de 4000 lei si sa zicem ca iesi la pensie. Pensia aia pe care o primesti este tot de 4000 lei adica echivalent cu salariul pe care l-ai avut in tinerete sau?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E mai complicat: iei maxim 85% din venit. Doar ca nu-ti da nimeni pensie dupa 20 de ani. Apoi salariul este format si din sporuri care nu se pun la pensie. Sa presupunem ca ai 20 ani (nu stiu cat spune legea ca iei procentual), ai 4.000 lei (fara sporurile care nu se baga la pensie) si ai un procent de 70% vei lua 2.800 lei pensie bruta din care se scade impozitul si mai ramai cu circa 2.700 lei.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca nu.
tu cotizezi la pensie pe toata perioada cat esti salariat si la final acumulezi un punctaj.

pensia o primesti in functie punctajul ala si in functie de valoarea punctului de pensie la momentul in care tu iei pensia.

| Catrice a răspuns:

Daca iei cat minimul pe economie, sa faci mătănii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Niciodata nu e pensia cât salariul.