| IGPI a întrebat:

Am o problemă, stau in republica Moldova am aproape 14 ani și trec clasa a 8 a, pentru ca vreau sa continui studiile în Romania, vreau sa plec vara asta in Cluj și să le continui din clasă a 8 a ( ăsta și pentru că stau in niste condiții mizere și în Moldova examenul se da in clasa a 9 a ) dar aparent nu pot sta așa la cămin, fratele meu are o casa in Florești ( la 5 km de Cluj-Napoca ) dar nu prea sta acolo, există vreo lege sau gaură în legislație ce să mă poată ajuta? Vă rog ajutați-mă.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Lege care să te poată ajuta să ce?
Ca să fii aici la școală, fratele tău ar trebui să facă ceva să te ia în gazdă la el, să te muți cumva oficial în România, dar ești minor, așa că fără părinți nu ai cum să fii primit aici de către autoritățile române, să te ia în considerare ca posibil elev de liceu. Unii fac asta fiind însoțiți de părinții lor, singur fără ei nu poți.

| IGPI explică (pentru sadrian46):

Dar sa merg cu parintii in cluj, si ma lasa acolo sa locuiesc in apartament sau ar veni ei din 2 in 2 luni e posibil?

| sadrian46 a răspuns (pentru IGPI):

Dacă părinții tăi primesc îtr-un fel oarecare drept de rezidență în Cluj, atunci primești și dta ca minor.
Apoi ei pot având drept de rezidență aici, să stea aici sau acasă, air dta poți rămâne aici cu domiciliu aici. Dar întâi să clarifice ei că au dreptul să stea aici.

| IGPI explică (pentru sadrian46):

Deci e legal posibil sa stau singur in Cluj la vârsta de 13 ani in apartamentul părinților?

| sadrian46 a răspuns (pentru IGPI):

Dacă ajungi aici, și pătinții tăi au rezidență aici. Tu și ei ajung aici.
Atunci dta poți să ceri, părinții tăi să faci școala aici.
Apoi să zicem că părinții tăi te lasă aici, și ei se deplasează înapoi în Republica Moldova.
Ei te lasă singur aici? Dta la 13 ani poți să te descurci singur aici? Nu te vor ataca, abuza vecinii sau alții dacă ești aici singur fără ei.
Îți faci singur de mâncare, curat și treburi casnice?
Deci nu poți veni în Cluj să faci aici școala singur nu din cauză că legea ar interzice să faci asta ci pentru că nu este posibil din punct de vedere al faptului că ești minor și ai nevoie de protecția familiei tale.