| Shainitaini a întrebat:

Salut TPU, as vrea sa imi cumpar un scuter de 50 cc(moped),care este deja inmatriculat, ce acte trebuie sa fac ca sa il inmatriculez pe mine la primarie?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Ordinului MAI nr. 1501/2006, privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor,
cu md. si compl. ulterioare, citez:
  "(3) Procedura de înregistrare, evidenţă şi radiere a vehiculelor la nivelul primarilor comunelor, ai oraşelor, ai municipiilor şi ai sectoarelor municipiului Bucureşti se stabileşte prin hotărâre a consiliului local, cu avizul consultativ al Direcţiei regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor din cadrul Ministerului Administraţiei şi Internelor."
Asa fiind va trebui sa te interesezi la primaria localitatii tale.
In orice caz este nevoie de contractul de vanzare-cumparare, actele mopedului, ITP valabila, asigurarea RCA, actul tau de identitate (BI sau CI, dupa caz).