| anonim_4396 a întrebat:

Daca am grad de handicap fara drept de muncă, asta ce inseamnă, ca pot lucra undeva fara carte de muncă? la negru? si daca gasesc undeva, inseamnă ca pierd pensia de boală? Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns. multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca nu poti lucra nicaieri, deoarece ai handicap grav sau accentuat si ti-ai pierdut capacitatea de munca.
Daca lucrezi si te prinde atunci vei avea probleme, inclusiv ai putea fi acuzat ca ai dat mita pentru obtinerea gradului de handicap.
Pentru handicap se primeste doar o indemnizatie.
Pensia de invaliditate se obtine doar dupa incadrarea intr-un grad de invaliditate si o pierzi daca poti lucra, cu exceptia celor incadrati la gradul III, acestia au dreptul sa cumuleze pensia cu salariul.

7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna happy
Atat timp cat esti pensionat pe caz de boala fara sa poti presta efort fizic, nimeni nu te va angaja!
Doar munci usoare la tara, si nu, nu pierzi pensia...
Dar daca vine comisia acasa la tine si nu te gaseste, e nasoala treaba...
O zi buna happy

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ioandelasal):

Handicap accentuat, va multumesc mult pentru raspuns. numai bine sanatate multă.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru caramela):

O zi bună si dvs, si multumesc mult, sarut mîna.

| Lawliet14 a răspuns:

Poti sa faci ceva pe internet.

| untu a răspuns:

Ce grad de handicap accentuat ai?

| Violleta2022 a răspuns:

La negru nu ai voie deloc, pentru ca nu-i legal! Iar daca te prind muncind la negru, iti iau si bruma de pensie pe care o ai acum.
Totusi, poti muncii legal, cu program redus, conform legii, daca iti gasesti ceva de munca.

| RagnarokR a răspuns:

Ce tot iti stergi intrebarile?
Le pui si apoi le stregi. De ce le mai pui atunci?