| RecKinul a întrebat:

Salut, TPU. Maicămea are aproape 65 ani și vreau să știu dacă are dreptul la vreun fel de indemnizație sau pensie având în vedere că are doar 6 ani vechime. Faptul că a avut 3 copii constituie un avantaj la pensionare?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Mama ta ar fi putut sa iasa la pensie la 63 de ani daca avea cotizat la fondul de pensie, macar 15 ani.
Din pacate, se pare ca nu se incadreaza pentru pensie.
https://www.cnpp.ro/pensia-pentru-limita-de-varsta

Copii nu reprezinta nimic la pensia parintilor, fiindca au fost decizia mamei tale sa-i faca si sa stea acasa, iar pentru acest lucru, statul nu plateste pensie de bataranete.

In orice caz, acum ar cam fii vremea ca cei 3 copii sa-i faca pensie mamei, ca doar femeia aia si-a sacrificat viata sa-i creasca.
Daca fiecare copil contribuie cu cate 500-600 lei pe luna, mama ar putea avea o "pensie" decenta si nu ar mai avea griji cate zile ar avea.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce nu a muncit are vreo boala? Faptul ca are copii nu este o scuza, si ce pensie vrea daca ea a muncit 6 ani doar, nu a vrut sa munceasca sau are vreun handicap, ca in aceasta situatie daca are vreun handicap real poate merge la comisie si îi stabilesc ei gradul de handicap si o pensie, daca este bună de munca dar nu a vrut atunci nu i va da nimeni nimic.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tatal tau traieste? Ca daca el a murit, mama ta poate primii pensie de urmaș după soț. Daca inca traieste sa o ajute el si voi copiii ei ca si ea v-a dat voua cît erati mici, va crescut, acum este obligatia voastra sa o ajutati nu a statului, ca nu statul actual a pus o sa va faca, daca va facut pe timpul comunismului numai au valoare legile de atunci, atunci Ceausescu ajuta femeile cu multi copii erau mame eroine, acum numai intereseaza pe actualii guver nanti decat buzunarele lor, lor sa le fie bine, restul nu mai conteaza in opinia lor, tu ce varsta ai? Ai servici? Tu si fratii tai ajutati va mama este datoria voastră.

| Comunity a răspuns:

Mai bine citesti aici si te documentezi singur.
https://www.cnpp.ro/pensia-pentru-limita-de-varsta
Oricum din ce stiu stagiul minim de cotizare este de 15 ani in campul muncii.