| Thcckktdcbb a întrebat:

Salut TPU! Oare pot circula cu o masina care am cumpărat-o la second hand fără fiscal? Dacă nu ce as putea păți dacă sunt prins de unitățile de politie?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-are nici o legatura certificatul de atestare fiscala cu circulatia pe drumurile publice, mai ales ca nu este necesar in prezent, asa cum ti-am spus la cealalta intrebare.
Pentru a circula legal este nevoie de inmatricularea masinii pe numele cumparatorului, inmatriculare provizorie pe maximum 90 de zile de la data contractului de vanzare-cumparare sau inmatriculare definitiva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa ce ai incheiat contractul de v-c poti circula cu ea 90 zile fara sa o transcrii.
politia nu are nicio treaba cu fiscalul, ala se foloseste strict la finante pentru a lua masina in evidenta pe numele tau la impozit.

| Mihai0101 a răspuns:

Poti sa circuli insa fara fiscal n-o poti inmatricula pe tine.Cat timp mai ai la dispozitie so transcrii?

| Thcckktdcbb explică (pentru Mihai0101):

Salut,încă nu am luat-o de aia am și întrebat ca omu mi-a zis ca ajunge târziu și fiscalu o sa îl scoată în alta zi și nu știu ce sa fac