| Vertin a întrebat:

Sunt elev si acum cateva zile am pierdut un abonament de autobuz care in momentul de fata este expirat.In caz ca cineva calatoreste cu acel abonament vreau sa stiu daca voi fi EU cel amendat avand in vedere ca numarul de la buletin este pe abonament si daca da, ce pot face pentru a nu plati amenda.Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal si normal nu ai fi amendat, controlorii trebuie sa solicite si actul de identitate a celui care ar calatori cu abonamentul expirat. S-ar putea sa existe controlori care se incheie procesul-verbal de contraventie numai in baza abonamentului dar atunci poti face plangere contraventionala si sanctiunea ar fi anulata de instanta de judecata.