| korenix a întrebat:

Trec clasa a 11-a si am inteles ca la examenul auto iti trebuie 10 clase! Problema este ca eu sunt pe ruta de profesionala si daca nu o termin pe a 11-a nu am nici o dovada ca am 10 clase! Ci raman cu 8! Eu fac 18 ani in timpul clasei a 11-a. Intrebarea mea este, pot da de permis in timpul anului scolar?
Fara dovada de 10 clase? Sau cu vreo dovada cum ca sunt a 11-a?
Funda celu-i mai indetaliat raspuns!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vad ca nu vrei sa intelegi! Nu exista o asemenea lege!
Citeste OUG 195/2002 (Codul rutier), o gasesti actualizata pe drpciv.ro, mai ales prevederile privind permisul de conducere si o sa vezi ca nu contine prevederi privind studiile.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai inteles foarte gresit, legislatia rutiera actuala nu prevede nici o conditie de studii, important este sa stii citi si scrie.
P.S. De unde ai inteles?

| korenix explică (pentru Ioandelasal):

Profesorii mi-au spus, sila scoala auto este un afiș pe care scrie ca ai nevoie de 10 clase!

| Ioandelasal a răspuns (pentru korenix):

Nu este adevarat. Spune-le sa-ti indice legea si articolul si poti verifica daca exista sau nu.

| korenix explică (pentru Ioandelasal):

Unde pot vedea legea daca este aprobata sau nu? Undeva pe net, undeva sigur! Pentru ca nu am 18 ani momentan si nu ma pot duce la scoala de soferi!

| Ioandelasal a răspuns (pentru korenix):

Vad ca nu vrei sa intelegi! Nu exista o asemenea lege!
Citeste OUG 195/2002 (Codul rutier), o gasesti actualizata pe drpciv.ro, mai ales prevederile privind permisul de conducere si o sa vezi ca nu contine prevederi privind studiile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai nevoie de nicio dovada, nu exista nicio lege care sa te oblige sa ai un numar de clase terminat cand faci sscoala de soferi