| Domynyc a întrebat:

Salut.Un vecin a luat de la primarie in concensionare izlazul comunei..intrebarea e...eu pot paste vita pe terenul lui?
Ce drepturi are un proprietar cu teren concesionat?
multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal poate paste doar daca ai obtinut acordul lui, gratuit sau cu plata.
Concesionarul are dreptul sa foloseasca terenul in folosul lui si pentru ce l-a concesionat.

| lpavel a răspuns:

Numai si numai daca te impaci cu el!
Are drepturi de proprietar!

| raluk27 a răspuns:

Concesiunea e o specie a contractului de închiriere. E ca si cum ai intra in locuinta cuiva, pe care o are in chirie.
In calitate de concesionar (nu e proprietar), are dreptul de a folosi si detine bunul respectiv, pe toata durata concesiunii.