| minid91 a întrebat:

Salut,
Stie cineva daca pot obtine un credit ipotecar, pentru a cumpara o casa care este construita pe un teren dat in folosinta de catre primarie, prin primar. Dat in folosinta, nu concesionat. Am inteles ca e diferenta, adica terenul dat im folosinta este dat in folosinta atat timp cat constructia sta in picioare. Ar aprova banca asa ceva?

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Afla, intai, in baza carei legi a fost atribuit terenul pe care este construita casa. Este foarte important sa cunosti conditiile prevazute in legea respectiva ( durata, obligatiile partilor, incetarea contractului de dare in folosinta si multe altele, deosebit de importante pentru tine inainte chiar de a te gandi la un credit ipotecar! ).

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat Primaria este propietara terenului, NU poti construii nimic personal pe acel teren si nu poti cere un imprumut bancar pentru o constructie si teren care nu se poate vinde, fiind propietatea primariei.