| anonim_4396 a întrebat:

Următoarea situatie e cam complicata. Socrii mei vor sa divorteze, soacra e plecata in strainatate si inainteaza divort de la ambasada. Socrul meu sta in casa lasata de mama ei, practic e mostenire pentru toti fratii, dar numai ea cu sotul ei au stat. Ea vrea sa-l dea afara pe socrul meu pentru ca a cerut protectie si evacuare. Au dreptul cei de la tribunal sa-l evacueze pe socrul meu chiar daca au fost casatoriti atatia ani?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca au dreptul sa-l evacueze, la cererea sotiei. Sotul are un drept locativ doar atata timp cat este casatorit cu sotia, doar aceasta este proprietara asupra casei, fiind dobandita prin mostenire casa este bun propriu al sotiei.

| johnnny123 a răspuns:

Nu contează câți ani au fost căsătoriți sau câți ani au locuit în acea casă.

Dacă înțeleg corect, casa nici măcar nu aparține integral soacrei tale, ci aparține mai multor frați.

În acest caz, socrul tău are dreptul (cel mult) la jumătate din partea de casă a soacrei tale, în niciun caz la toată casa.

Dacă ceilalți proprietari doresc să valorifice casa, socrul tău nu are niciun drept să o ocupe singur.

| gigite a răspuns (pentru johnnny123):

Nu ai dreptate -
'În acest caz, socrul tău are dreptul (cel mult) la jumătate din partea de casă a soacrei tale, în niciun caz la toată casa."

daca este mostenire a sotiei (cu frati) NU e un bun comun realizat in timpul casatoriei.