| cristiorigins a întrebat:

Salut.vreau sa ma mut în america peste un an ca sa lucru pe tir (sofer) am un var acolo si îmi trumite el cerere dar nu cred ca cei de la ambasada or sa-mi dea viza. Ceva idee? Si nu pot juca la loteria vizelor, n-am bacul luat.

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Te duci, te prin, te trimit inapoi, nu mai pupa neam de neamul tau Statele Unite dupa aia. Am un prieten de vreo 5 ani face reintregirea familiei acolo si tot nu a terminat cu actele (lucreaza cu contract, totul ok, mama lui e acolo de vreo 25 de ani). La tine e doar un var... cel mai bine discuti la ambasada si se intereseaza si varul bine. Ideea e ca daca mergi cu viza turistica si stai peste, ai cam pus-o.

| Radu284 a răspuns:

Joaca al loteria vizelor, uni asa obtin rezidenta si ulterior cetatenie.
Daca varul are o firma, si poate dovedi ca nu gaseste soferi de tir, iti poate face o viza de munca. Dar nu e usor.

| Kenya a răspuns:

Poti incerca si reincerca pana iti iei viza.