| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Am nevoie de un sfat pentru un prieten, va rog care este in acest domeniu sa imi spuna ce ar fi de facut, pe restul care nu stiu despre acest domeniu ii rog sa se abtina de la comentarii rautacioase.
Am un prieten care de cateva luni e dascal la o biserica, are minimul pe economie, in primele 3 luni preotul i-a dat salariul intreg, dar dupa aceea ii da undeva in jur de 400-500 de lei, si cam asa il tine, pentru ca i-a zis preotul ca el nu sta zilnic la biserica si il plateste pentru zilele de sambata si duminica si sarbatorile cand slujeste preotul in biserica si el canta la strana, dar preotul ii spune ca de la protopopiat ii da salariul atat pentru acel prieten al meu, dar el vorbind asta cu duhovnicul lui, a aflat ca de la protopopiat salariile se dau intregi, nu te plateste doar pentru zilele de sarbatoare sau pentru duminica. Problema e ca acel baiat i-a zis preotului ca vrea sa stea la locul de munca, adica la biserica 8 ore pe zi, cat scrie in fisa postului, dar preotul ii zicea ca nu are el ce cauta, ca trebuie sa mearga doar cand e treaba pe la biserica. Acum el se gandeste ce sa faca, ca 500 de lei pe luna, daca ii primeste si pe aia ii ajunge fix pentru cheltuielile pe care le are, plus ce mai pica la o pomenire ceva, mai face cam 50-70 de lei din parastase.
Eu i-am zis ca sa isi dea demisia, dar lui ii este frica ca nu cumva preotul sa ii faca probleme cu alti preoti din oras.
Oare ce este de facut in astfel de cazuri?
Prietenul ala al meu ar vrea sa isi ia un servici, dar nu poate pentru ca nu are cum sa aiba 2 servicii odata, ca e angajat cu carte de munca la biserica aia. Are vreo jumate de an si vrea sa plece ca zice ca preotul il ia de fraier ca ii ia din banii lui din salariu.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu nu am inteles totusi, fiind angajat legal, cum poate preotul sa-i ia salariul prietenului tau si sa-i dea, cat vrae el? salariile sunt platite de stat sau de episcopie, nu de preotul parohial.
Salariu trebuie sa intre direct in contul bancar al angajatului!
Eu cred ca, prietenul asta al tau nu ti-a spus tot adevarul, el nefiind angajat legal.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Cu alte cuvinte, "prietenul" tau este platit la negru.
Are contract de munca? Incheiat pe 8 ore? Ii vireaza banii pe card sau ii dau asa aiurea, fara nicio dovada?
Poate reclama la ITM.
De altfel, poti lucra si in alta parte. Legislatia iti permite sa ai si alt serviciu.

Potrivit legislatiei din tara noastra, orice persoana poate sa aiba mai multe locuri de munca in acelasi timp. Un angajat are dreptul sa aiba mai multe contracte de munca deoarece legislatia in vigoare nu limiteaza numarul de angajatori la care o persoana poate sa lucreze.

Conform art. 35 din Codul Muncii, orice angajat are dreptul legal de a cumula mai multe functii la acelasi angajator sau la mai multi angajatori. Pentru fiecare functie exercitata este nevoie sa existe un contract individual de munca (CIM), iar angajatul beneficiaza de remuneratia corespunzatoare pentru fiecare dintre functiile detinute.

| Hutzy95 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Are contract de munca facut

| crud a răspuns:

Salut! Prietenul tau, pentru banii primiti, semneaza un stat de plata? Daca da, ar putea sa nu-l mai semneze pana nu i se dau toti banii. Oricum, nu imi este prea clar forma lui legala de munca...

| Hutzy95 a răspuns (pentru crud):

Nu mai semneaza pentru ca i-a facut procura la notariat preotului pentru ca asa i-a zis ca sa nu mai mearga el la protopopiat sa isi ia banii. El e angajat cu carte de munca dar el nu stia ca preotul o sa ii faca treaba asta si acum el nu stie ce sa faca. Ar vrea sa isi mai ia un servici dar un servici unde sunt libere zilele de sarbatori

| crud a răspuns (pentru Hutzy95):

Orice procura facuta poate fi "desfacuta". Poate anunta in scris la protopopiat ca nu mai este de acord sa ii ridice altcineva banii. Poate merge la notarul care i-a facut procura ca sa ii ceara un sfat, fara sa-l vorbeasca pe popa de rau. Oricum, procura functioneaza numai atunci cand nu este el prezent ca sa isi ridice banii. Daca el se prezinta acolo unde se fac platile, va primi el banii, ca titular, nu cel cu procura.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Hutzy95):

Atunci este de domeniul penalului. Se cheama ca popa intra la articolul legat de furt si insusire banilor altuia.
Trebuie sa anuleze procura si sa mearga sa isi ceara drepturile. Eventual, chiar sa il dea in judecata pe respectivul pentru a-si recupera banii.
Serviciul care iti da liber de sarbatori este tot la stat. Mai bine isi gaseste un job stabil. Preotia, din punctul meu de vedere, este o vocatie, nu un bussiness.

| gongsterbeep a răspuns:

Sa raporteze la patriarhie cu probe palpabile ( inregistrari/ filmari)