| ShREKT a întrebat:

Salutare, de mult timp am tot cumparat doar lapte de la marca Vreau din Romania detinuta de Kaufland daca nu ma insel. De putin timp le-au schimbat dopurile si au pus acel stil nou de dopuri atasate, in schimb de cand am cumparat cutii de lapte cu acest dop absolut fiecare a continut lapte stricat. Data expirarii se afla undeva in 24 aprilie, deci nu erau nici expirate. Pana acum am aruncat in jur de 6 cutii de lapte intregi din cauza acestei probleme, dar pana sa imi dau seama am baut zilele trecute in cafea destul de mult lapte, cu un gust oribil. La scurt timp am inceput sa am probleme cu digestia si cu scaunul si inca probleme persista. Gafe se mai intampla, dar nu la fiecare cutie de lapte cumparata, mi se pare absurd, iar pe langa asta inca am de suferit cu burta. As dori sa stiu daca cineva a mai patit acest lucru cu noile dopuri la cutiile de lapte si de asemenea daca merita sa apelez protectia consumatorului si sa incerc sa fiu despagubit atat pentru banii irositi pentru lapte, dar si pentru problemele pe care le-am avut dupa. Va multumesc

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti reclama atat la magazin, cat si la protectia consumatorului.
Banii pentru laptele cumparat ii poti obtine doar daca ai pastrat bonurile, altfel nu cred ca ii primesti.

| ShREKT explică (pentru Ioandelasal):

Trebuie sa ma uit in gunoi. de fel ei nu pot contesta ca am laptele din alta parte deoarece e propia lor marca si doar ei o vand. in cel mai rau caz cumpar inca unul astazi caci cu siguranta voi prinde unul stricat ca si restul. si pe langa asta cu banii platiti pana acum pe produse nu pot deconta faptul ca am avut probleme de sanatate timp de cateva zile. acum caut cum pot primi si compensatii si ce pot rezolva pe cale legala. ANPC-ul am inteles ca le vor face o vizita, sper sa gaseasca ce am gasit si eu

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru ShREKT):

Greșit! Mai există magazine de cartier, care cumpără en-gros din supermarket și vând în magazin.
Iar, bonul arată data când ai cumpărat.
Laptele nu este stricat din cauza dopului, ci din cauza contaminării laptelui pe linia de producție și lipsa unei pasteurizări corespunzătoare.

| darrio2007 a răspuns:

Puteai reclama la magazinul de unde le-ai cumpărat. Cu bonurile fiscale.

| Furnicuta000 a răspuns:

Tu depunde plangerea la anpc ca nu ai nimic de pierdut. Daca se strang mai multe cu siguranta o sa se ia masuri

| ioana748 a răspuns:

Cand mergi la magazin desfa acolo pe loc o cutie si vezi cum este.
Daca este stricat mergi si vorbeste cu un sef de magazin, spune le ce se intampla si ca daca nu iau ei masuri, suni tu la protectia consumatorului.
De asemenea in fata lui deschide o alta cutie, daca este buna o platesti, daca nu sa se spele cu el pe cap.

| Korkodeln a răspuns:

Masinile de ambalat se pare ca nu sunt inca reglate pentru. noul stil de dopuri, sesizeaza la magazin si/sau la ANPC, chestia asta e periculoasa si lotul trebuie retras din vanzare.

| JohnBomba a răspuns:

Salut, am patit aceeasi chestie de 2 ori. Eu sunt din Brasov si de cand au schimbat capacul a fost stricat laptele.