| Gegegege a întrebat:

Salutare, in urma cu cativa ani tatal meu a murit si am inceput sa primesc o pensie de urmaș atata timp cat frecventam o forma de invatamant legal, in fiecare an trebuia sa trimit dovada de la liceu la casa de pensii, in schimb anul trecut am avut mai multe probleme personale si familiare incat am fost nevoit sa ma mut din orasul in care stateam si m-am lasat de scoala fara sa vreau, daca stie cineva si a mai fost in situatie, intrebarea mea e ca daca ma reapuc de liceu anul acesta si trimit iarasi o dovada de frecventare a scolii, voi mai putea primii pensia in continuare chiar daca a fost intrerupta anul trecur? Multumesc anticipat de raspuns, dau funda.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, trebuie o noua cerere si o primesti de la secretariatul scolii.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, vei primi pensia de urmas daca continui studiile, se poate primi pana la 26 de ani.
Sigur ca va trebui sa depui o noua cerere, anexand adeverinta de la scoala.

| Gegegege explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc mult, deci trebuie sa depun o cerere ca la inceput nu? Stii cumva cum se formulează aces cerere sau de unde pot lua un format?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Gegegege):

Da, trebuie o noua cerere si o primesti de la secretariatul scolii.