Întrebare recomandată | Lady70 a întrebat:

Salutare prieteni. Am nevoie de ajutorul vostru.
Revin cu o problema asupra careia am atras atentia si acum cateva saptamani.
Am un patron care ma terorizeaza psihic si ii face o deosebita placere sa faca asta pentru ca asa e felul lui de a fi, se bucura din raul facut altuia.
Acum ceva vreme si-a montat o camera de supraveghere audio-video. Pana aici nimic neobisnuit, aproape orice firma are asa ceva. In plus nu e prima data cand lucrez cu o camera video deasupra, oricum eu imi vad de treaba ca si mai inainte fara nicio problema.
Problema insa e alta. Patronul e un om bolnav psihic, zic eu, sau poate psihopat, nu stiu in ce categorie sa-l incadrez. El mai are un loc de munca, ceva la stat si stiu ca si-a montat si la acel loc de munca niste camere de supraveghere pentru a-si spiona colegii. In plus, are un binoclu si ii place sa spioneze prin vecini si prin imprejurimi.
Problema cu camera de la locul meu de munca este ca patronul ma urmareste aproape non-stop, cam 99, 9% din timpul programului si ma terorizeaza cu zeci de mesaje pe telefon de genul: "impinge hartia aia sa nu cada de pe birou", "de ce nu te vad, esti la toaleta?", "fa aia", " nu fa aia", vezi ca aia nu ai facut-o bine" si tot asa.
Chiar ma terorizeaza la propriu si ma simt hartuita. Da, oameni buni, ma simt hartuita pur si simplu.
Intrebrea mea este daca exista vreo legislatie care sa ma protejeze, daca noi angajatii avem ceva drepturi scrise undeva, daca exista vreo lege care sa il opreasca sa ma mai hartuiasca, orice.
Sau orice as putea face ca sa il fac sa inceteze cu acest obicei.
I-am dat de inteles ca ma deranjeaza acest lucru si mi-a raspuns ca lui ii place sa stea la cafea si sa urmareasca si ceva de genul "bine ca avem serviciu".
Sfaturi gen "pleaca de acolo" nu ma ajuta pentru ca momentan din cauza unor circumstante si clauze asupra carora nu voi da amanunte nu pot pleca, ma are sub papuc.
Va rog din suflet ajutati-ma cu un sfat sau cu orice.
Multumesc anticipat si toate cele bune tuturor!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Faptul ca si-a montat camere in firma lui, este perfect legal.
Crede-ma ca nu vrei sa ajungi prin tribunal cu el, ca s-ar putea sa pierzi, in fond sunt vorbele tale, impotriva lui si vei avea numai neplaceri.
Mergi si cere sfatul unui avocat!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fugi cu tor cu clauze de lq jobul ala cat mai repede. Cat despre supraveghere, din ce stiu eu e legala atat timp cat esti informata ca exista

| doctorandus a răspuns:

Asta e, daca nu-ti convine, iti uiti telefonul acasa.

| mudokins78 a răspuns:

Singurul lucru ilegal pe care îl face este partea audio. Nu există lege care să îi dea voie la audio. Aia e portiţa ta. Succes.

| simpluone a răspuns:

Care sunt circumstantele si clauzele? Amanunte imi poti da in privat! Altfel cum sa te ajutam? In rest, taie internetul, merge si ceva pe infrarosu sau folie reflectorizanta ori bolt in firul camerei. Insa toate astea e posibil sa duca la concedierea ta, sau acuzatii de distrugere.

| Redhead6 a răspuns:

Din punct de vedere legal nu prea ai avea ce sa faci. Atat timp cat nu este violenta fizica sau verbala politia nu va interveni si daca il dai in judecata nu cred ca o sa obtii ceva bun. Nu stiu ce clauze ai in contract, dar eu stiu ca iti poti da oricand demisia, acum tu iti stii cel mai bine situatia.

| AlienThor a răspuns:

Https://www.colorful.hr/......-de-facut/

Citeste articolul, du-te la cea mai tare firma de avocatura din orasul tau, spune-le ce s-a intamplat ca tu practic ai toate dovezile pe telefonul mobil si cere DAUNE in instanta, un avocat o sa-ti faca o propunere si va intelegeti la bani daca si numai daca castiga procesul.

Succes!

| RareșQW a răspuns:

Intra in birou, tranteste i usa in fata si da-i o flecma intre ochi.

| IubitulThau a răspuns:

Schimbați job-ul.