| DeyCj a întrebat:

Salutare TPU

Am următoarea nelămurire.
Am în contract de închiriere a unui imobil, eu am calitatea de chiriaș.La încheierea contractului am plătit garanție pe 2 luni, fapt specificat în contractul de închiriere.
Eu în ultimele două luni nu am mai plătit chiria, știind ca am lăsat avansul de două luni pe chirie, dar cheltuielile da.
Acum proprietarul mă presează să plătesc acea garanție.
Eu sunt obligat s-o plătesc sau nu, având în vedere că e specificat în contract acest lucru.
PS
Am citi pe net că chiriașul nu este obligat să plătească această garanție dar vreau să am un răspuns de la cei ce cunosc legea mai bine ca mine.
Mulțumesc anticipat de răspunsuri.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca proprietarul te preseaza sa platesti garantia, avand in vedere ca spui ca ai platit-o, proprietarul iti poate cere doar chiria pe ultimele 2 luni neplatite.
Daca garantia acopera cele 2 luni de chirie si tu n-ai provocat stricaciuni locuintei atunci nu mai datorezi nimic.

| DeyCj explică (pentru Ioandelasal):

Nu am provocat stricăciuni.Și am plătit cheltuielile la zi.Deci chiar dacă e scrisă în contract suma de 700€ la o chirie lunară de 350€ iar eu nu am plătit de două luni chiria, ba chiar din contră am rambursat 500 lei la garanție, să înțeleg că proprietarul nu-mi poate face nimic.

În cazul în care proprietarul de exemplu schimbă yala la ușă și nu-mi mai permite accesul în imobilul închiriat, eu ce trebuie să fac(presupunem că e capabil de așa ceva, ca crede el că casa lui, deși mi-a dat-o în folosință în baza unui contract înregistrat la ANAF.)

| Ioandelasal a răspuns (pentru DeyCj):

N-ai spus de la inceput ca tu mai stai acolo, eu credeam ca dea ai plecat dupa cele 2 luni neplatite. De asemenea n-ai spus cand expira perioada de inchiriere.
In acest caz, daca vrei sa mai ramai, trebuie sa reintregesti garantia, aceasta fiind prevazuta pana la incetarea contractului de inchiriere.

| DeyCj explică (pentru Ioandelasal):

Am contract până în Noiembrie, și aș vrea să-l reziliez, dar nu am temei legal.

| Ioandelasal a răspuns (pentru DeyCj):

Poti rezilia oricand contractul de inchiriere, printr-o notificare, cu respectarea unui preaviz de cel putin 60 de zile.
Conform Codului civil, citez:
"ART. 1.825.Denunţarea închirierii încheiate pe durată determinată
(1)Dacă închirierea este pe durată determinată, locatarul poate denunţa unilateral contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz de cel puţin 60 de zile. Orice clauză contrară este considerată nescrisă."

| DeyCj explică (pentru Ioandelasal):

Păi problema la mine este în felul următor.
Contractul de închiriere este pe numele tatălui proprietarului
Băiatul proprietarului nu cred că are drept legal de a se ocupa de chiriaș(eu deocamdată și în viitor va mai fi unul) dar el îmi încasează chiria și cheltuielile.Nu avem dovadă scrisă cum că ceste acțiuni au existat(i-am dat banii în mână și totul bine)
E.Acuma în ultimele două luni am rămas restant la chirie din cauza că am rămas fără bani din cauza că persoana ce-mi datora banii a avut accident de mașină, dar unul din aparținătorii ei s-a oferit să-mi deie banii în numele ei.Da, am explicat situația băiatului proprietarului, și ca om m-a înțeles, dar „ trebuie plătit".
Ok.Fiind că am rămas restant la chirie două luni(1700 lei/lună chiria plus cam 500 lei cheltuieli), cheltuielile le-am plătit, și am și rambursat 500 de lei din garanția de 3400 lei, urmând ca luna asta să achit complet chiria pe luna asta plus restanța din garanție dar cum sunt în imposibilitate de plată nu pot achita.
Contractul de închiriere este înregistrat la ANAF și e valabil până în Noiembrie.
O notificare scrisă/ordin de evacuare nu am primit nimic în scris de la proprietar, el și a reținut chiria din garanția ce am lăsat-o, cheltuielile le-am plătit.
Bun acum cunosc că proprietarul mă poate evacua sau poate rezilia contractul de închiriere(ceea ce-mi doresc să se-n tâmple că am găsit o chirie mai ieftină și în condiții identice de trai/suprafață, etc), dar eu vreau să-l fac cumva să-mi rezilieze contractul ca să mă scap de greșeala ce am făcut-o că am luat chiria asta pe așa un termen mare și mai ales la un preț foarte mare(350€ pe un ap de 2 camere de 50 metrii pătrați iar unul din vecin are 3 vaci, și ălalalt 20 de găini=insecte, miros, și da este în Cluj, taman în oraș laughing), și am găsit un ap de 40 de metrii pătrați la 220 € tot în acea zonă și totul nou în el, plus că da eu sunt primul chiriaș acolo, și un ap de 2 camere la 150€ de 35 metrii pătrați).
Așa că acum s-a nimerit ocazia de a scăpa de aici.
Problema e că dacă eu plec și proprietarul nu reziliază contractul, că nu are el chef că vrea să mă tundă în continuare de bani de ce sancțiuni sunt pasibil, având în vedere situația actuală?
Cunosc faptul că am de achitat cheltuielile pe luna asta, ceea ce voi și face și reparațiile, dacă e cazul, dar la preluarea bunurilor nu am făcut proces verbal de predare-primire că nu am știut că era bine să fi făcut asta, deci asta e relativ și cred că-i pot dori o zi bună, dar având în vedere că eu am fost primul chiriaș, iar o parte din ap a fost nou tot, nu le-am distrus ci au urme normale de utilizare proprietarul poate veni cu pretenții.
Deci dacă plec de mâine de exemplu și închei un contract de închiriere cu un alt proprietar, aici las cheltuielile la zi, și mai las și vreo 500 de lei la proprietar ca să aibă să zugrăvească după mine și să plătească(zice el) pe cineva să facă curățenie după mine(aberații de proprietar român, în fine), proprietarul ăsta îmi mai poate face ceva, având în vedere faptul că eu am încălcat contractul ca nu am plătit chiria, dar cheltuielile da timp de două luni, și am rambursat 500 lei din garanție?

| Ioandelasal a răspuns (pentru DeyCj):

Ti-am spus cum poti incheia legal inchirierea.
In rest depinde de proprietar si de situatia partamentului, respectiv daca are stricaciuni facute de tine si de gravitatea acestora.
Sigur ca, daca nu respecti calea legala, proprietarul te poate da in udecata si sa obtina, cel putin, chiria pe inca 2 luni de la plecarea ta din apartament.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Acea garantie E OBLIGATORIU sa o returneze cand pleci
daca nu pleci atunci ar trebui sa platesti chiria

daca contractul nu e legalizat la notar sau MACAR inregistrat la fisc, atunci ii poti ura proprietarului sanatate ca e mai buna decat toate, contractul e o intelegere scrisa dar nu si legala, asa ca in cel mai bun caz poate sa te dea in judecata si sa spere ca primeste ceva

chestie care e si vice-versa, din cauza ca, fara sa platesti garantia aia nu te-ar fi lasat sa te muti, insa cand ai fi plecat, daca ai fi avut chiria la zi si nici un motiv pentru folosirea garantiei, el putea sa nu iti mai dea nici un ban (si presupun ca e si cazul aici, ca de aia te preseaza)

in plus el are niste mecanisme prin care sa nu plateasca, cum ar fi: daca e la bloc si e intretinere pe scara, din motive care imi scapa, intretinerea se plateste dupa 3 luni, si el ar fi spus ca o sa plateasca intretinerea cand apare si apoi sa iti dea restul