| StangaciuGeorgeRazvan a întrebat:

Salutare tuturor. Electroşocurile sunt legale? Dacă le foloseşti şi eşti prins de poliţie ce rişti? Mulţumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt legale, fiind interzis si portul. Conform L.nr.61/1991, art.2, pct.1, portul unui dispozitiv cu electrosoc se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani ori amenda de la 500 lei la 30.000 lei. Daca il si folosesti vei savarsi, cel putin si infractiunea de lovire si alte violente(art.180 Cod penal), care se pedepseste cu inchisoare de la o luna la 3 luni ori amenda de la 300 lei la 15.000 lei. Numai bine!

3 răspunsuri:
| gyna201 a răspuns:

Depinde de scopul in care il folosesti. Electrosocurile nu sunt ilegale, cat timp sunt folosite in scopul autoapararii. Mult succes!

| mumbling a răspuns:

Vrei sa torturezi pe cineva? laughing

| CataNuStieCeNumeSaPuna a răspuns:

Electrosocurile nu sunt legale iar daca esti prins primesti amenda si daca nu ma insel risti si inchisoare.cel putin asa am auzit si eu. sper ca ti-am fost de foloshappy