| anonim_4396 a întrebat:

Salutări!

Am găsit prin casă un pistol, cred că aparține unui fost unchi de al meu, este un pistol din metal cu bile din metal, cred.

Întrebarea mea este, daca pun bile de plastic și se potrivesc, am voie sa îl folosesc dacă sunt minor?
Vreau doar să,, mă joc,, cu el prin curte, nu sa împușc pe cineva cu el.

Răspuns Câştigător
| gheorghe699 a răspuns:

Poti linistit,daca bilele au acelasi diametru,probabil vor merge la distanta mai mare fiind mai usoare,pistolul banuiesc ca este cu gaz pentru propulsare,sau cu arc? oricare varianta ar fi, fiind pistol airsoft, nu necesita permis, singura conditie este sa fi major si sa nu ameninti pe cineva, dar si daca nu esti major, in curte il poti folosi.

| BlaWz0Rr a răspuns (pentru gheorghe699):

Ideea e că habar nu am ce mecanism de propulsare are, știu doar că dacă îi scot încărcătorul are acolo un mic tub, probabil plin cu aer.

| gheorghe699 a răspuns (pentru BlaWz0Rr):

Nu,cred ca este cu gaz, cele cu gaz sunt construite in 2 variante; una la care se incarca gazul direct din tubul mare (precum tuburile de spray)cu ajutorul supapei dispuse pe incarcator, sau au un tubulet care se ataseaza pe incarcator, dar tot cu gaz.