| GTX1070 a întrebat:

Salutari, lucrez de vreo 7 luni ca si Controlor calitate(CTC-ist) la o firma de contructii metalice sudate iar astazi am primit vestea de la seful de departament, ca voi primi o marire de salar de 300leiBRUT. Concret in mana(NET) cat ar trebui sa primes?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru un raspuns corect ar trebui sa spui cat vei avea salariul brut dupa majorarea cu 300 lei. S-ar putea ca aceasta majorare sa fie doar pentru a avea acelasi salariu net de la 1 ianuarie 2018, avand in vedere ca de la aceasta data toate contributiile trec la angajat.

| GTX1070 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns, de la 1 ianuarie firma la care lucrez v-a plati contributiile angajatilor, legea asta noua in cazul meu nu se aplica

| Ioandelasal a răspuns (pentru GTX1070):

Nu numai firma ta va plati contributiile, toti angajatorii o vor face, doar ca aceste contributii (cu exceptia celei sociale, fosta contributie la fondul de salarii) vor fi retinute din salariul brut al angajatilor.