| AnnAnonymous a întrebat:

lucrez la o firma care se ocupa cu fabricarea de canapele. se numeste Aramis poate ati auzit de ea. majoritatea celor care lucreaza sunt de etnie roma, iar sefii sunt foarte severi,duri, cel putin seful meu de sectie. lucrez pe 3 schimburi, si iau salar de 6 milioane fara sambete, 6-7 mil. iar cu 4 sambete ajung la 8 mil fara bonuri, deoarece iti da in fiecare zi cate o masa. ce pareri aveti se merita sa lucrezi o luna pe 3 schimburi si sa tragi si sa asculti cum urla toata ziua pe banii astia? sau ar trebui sa imi caut in alta parte?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In principiu nu ar merita, salariul este mic dar raspunsul concret depinde de faptul daca te poti lipsi de acesti bani sau iti gasesti repede un loc de munca cu salariu mai mare. Intai gaseste alt loc de munca si apoi poti sa-ti dai demisia.

| alessia5158 a răspuns:

"Nu dai vrabia din mana pe cioara de pe gard ", spune un proveb romanesc!

Subscriu la ceea ce te-a sfatuit Ioandelasal --- nu pleci de la actualul loc de munca pana nu vei avea asigurat un altul! De bine de rau, acum ai un loc de munca, un venit si masa de pranz asigurata.Demisia este o solutie numai in momentul in care ti-ai gasit alt loc de munca si ai semnat, deja, contractul individual de munca. In alte conditii, o demisie nu este in avantajul tau.

| AnnAnonymous explică (pentru alessia5158):

La asta m-amm gandit si eu,sa imi depun cv la alte firme,si cand ma suna, si merg in proba de lucru, cand imi spune ca ma ia, sa imi fac analizele, sa imi tot bag lichidarea de la locul actual de munca. nu mi-a bag inainte sa imi gasesc ceva sigur pentru ca pe urma raman fara nici un venit.

| alessia5158 a răspuns (pentru AnnAnonymous):

Asa sa faci! ---alfel, ramai cu "ochii-n soare "