| WayhaughtK a întrebat:

Se mai poate face scoala de soferi la 17 ani si 9 luni?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce categorie este vorba. Scoala de conducere se poate incepe, pentru toate categoriile, cu cel mult 3 luni inainte de implinirea varstei minime prevazute de OUG 195/2002.
In cazul categoriei B (cred ca de aceasta te interesezi) se poate incepe, de regula, de la 17 ani si 9 luni iar ca exceptie de la 17 ani, conform art.29, alin.4 din Regulamentul de aplicare al OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Pot efectua cursurile practice de învăţare a conducerii unui vehicul pe drumurile publice şi persoanele care nu au încă vârsta minima prevăzută de prezentul regulament pentru categoria sau subcategoria din care face parte vehiculul respectiv, dar nu cu mai mult de 3 luni înainte de împlinirea acesteia sau, dacă urmează cursurile unei instituţii de învăţământ preuniversitar cu profil auto, nu cu mai mult de 1 an înainte de împlinirea vârstei."

| Intruder19 a răspuns:

Da, dar examenul o sa il dai doar in momentul cand ai implinit 18 ani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, te poti inscrie la scoala la 17 ani si 9 luni

| Plato a răspuns:

Da

| danaieladaniela a răspuns:

Nu stiu sigur cred ca da, poti codicul si dupa de la 18 ani orele de codus

| IamJoKeR a răspuns:

Da, se poate face scoala la 17 ani si 9 luni?

| ionut1213190 a răspuns:

Da. Il poti face si la 16 ani parca dar trebuie cu cineva in dreapta dupa ce il iei... *parca*!