| Sima_Cristian_1999 a întrebat:

Stie cineva ce trebuie sa fac pentru a obtine ajutorul de somaj? Anul acesta am terminat liceul si am lucrat 3 luni dupa care am fost dat afara pentru ca nu ma acomodam cu locul de munca.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In situatia ta nu poti primi ajutor de somaj, fiindca nu indeplinesti 2 conditii: nu ai stagiul de cotizare, de cel putin 12 luni din ultimele 24 de luni anterioare si contractul individual de munca ti-a fost desfacut din vina ta.

| Sima_Cristian_1999 explică (pentru Ioandelasal):

Nici daca anul asta am terminat liceu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sima_Cristian_1999):

Nici in aceasta situatie. Ai fi primit somaj ca absolvent doar daca n-ai fi lucrat deloc si te-ai fi prezentat la AJOFM pentru luarea in evidenta, in termenul maxim de 60 de zile de la terminarea cursurilor cl. a XII-a.