| coco2008 a întrebat:

Sunt femeie, am muncit 3 ani, apoi am fost in perioada de crestere a copilului timp de 2 ani. Apoi am fost data in somaj si nu mai lucrez de atunci. Daca platesc la stat pentru a primi pensie, cati ani trebuie sa mai cotizez pentru a primi o pensie.Anul acesta implinesc 41 ani. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| borsec a răspuns:

Revin si cu sumele pe care le veti platii la bugetul statului:
IMPOZIT SALARII 62
9, 5%CAS ASIGURATI 57
0, 5% SOMAJ ASIGURATI 3
5, 5% SANATATE ASIGURATI 33
0, 421% CONTRIB.ACCID. 3
18% CAS ANGAJATOR 108
0, 5% SOMAJ ANGAJATOR 3
5, 2% SANATATE ANGAJATOR 31
0, 85% FD.CONC.SI IND. 5
0, 25% FD GARANTARE SAL 2
0, 75% COMISION ITM 5

TOTAL CONTRIBUTII 312

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa cumulezi atatia ani de contributie la fondul de pensii, cat este minimul necesar conform legii care va fi in vigoare la momentul cand vei iesi la pensie!
Ia n considerare ca, dupa varsta de 45 ani, fondurile de pensii de stat nu prea mai ajuta, drept pentru care s-au "inventat" pensiile private, teoretic mult mai eficiente. Ma poti contacta in privat pentru detalii.

| borsec a răspuns:

E cam greu sa de stiut asta cu exactitate Potrivit legii pensiilor, varsta legala de pensionare este in prezent de 58 de ani şi o luna pentru femei. Legea prevede ca pana in 2014 varsta sa creasca la 62 de ani pentru femei.
Deci dupa legea din prezent trebuie sa mi cotizati la stat inca 17 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca sunt in jur de 11 ani, poti plati lunar sau cumulat in functie de cum dispui de bani