| SaveTheNature a întrebat:

Sunt foarte slabe sanse (chiar spre 0) ca Traian Basescu sa fie demis de catre 50%+1 cetateni cu drept de vot. Nu am nici un dubiu in aceasta privinta -pentru ca foarte putini se vor prezenta la vot indiferent de ce optiuni au.
Ce credeti ca va face Traian Basescu, daca nu va fi suspendatde catre populatie? Care vor fi actiunile lui ulterioare referendumului?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se cere ca sa voteze contra lui jumatate plus unu din alegatorii inscrisi pe listele de alegatori. Se cere ca prezenta la vot sa fie aceasta, pentru validitatea referendumului si va fi demis daca are impotriva jumatate plus unu din voturile valabil exprimate, astfel ca poate fi demis cu cca 25% din numarul de alegatori inscrisi pe liste.
Cred ca va invata ceva din aceasta lectie, dar nu cred ca invatatura il va tine mult. Numai bine!

| SaveTheNature explică (pentru Ioandelasal):

Asa m-am exprimat gresit. Multumesc pentru corectura oricum.
Teoria e ca nu se vor prezenta acei 50%+1.

9 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Miza nu este Traian Băsescu ci acapararea puterii de către USL. Votul Nu pentru demiterea preşedintelui va fi un Nu adresat puciştilor.
Mai aveau de aşteptat câteva luni şi ar fi fost totul Ok : mare parte din populaţie era pentru USL, nu s-ar fi cheltuit cei 90 de milioane aiurea, nu ne-am fi pus toată Europa în cap etc.
Dar dorinţa de a pune rapid mâna pe toată puterea le-a luat minţile iar cei care ar fi votat cu USL-ul acum se mai gândesc.

| SaveTheNature explică (pentru Arthur):

Basescu,il stim deja -un prefacut parsiv.
Astia de la USL, traiesc sub teroarea numita Voiculescu.
Totul e un circuit inchis. si tare mi-e teama ca CTP are mare dreptatea ca Romania trebuie sa fie condusa de un strain din pacate.

| Arthur a răspuns (pentru SaveTheNature):

Din această cauză au adus revoluţionarii paşoptişti un prinţ străin. Legat de acel Traian Băsescu, ori îţi place ori nu, el a pus pe picioare justiţia şi aşa au apărut acele arestări la nivel înalt. Aşa s-a cerut de către procuratură 20 de ani pentru Dinu Patriciu, aşa Voiculescu va fi şi el prezent cu toate driblingurile în faţa justiţiei, ceilalţi 19 parlamentari şi senatori din toate partidele etc.
Te rog acum răspunde-mi : dacă ar fi fost la putere USL-ul mai ajungeau numiţii să fie judecaţi pentru faptele comise?

| mgtow a răspuns:

Ai sa vezi ca va fi peste 50+1 la votare din populatie, nu stiu ce iti place de la el dar sincer fiind (doar prostii/e nu voteaza demiterea lui) si asa cand se plange ca e rau in tara sa se gandeasca ca au uitat sa mearga la referendum.

| SaveTheNature explică (pentru mgtow):

Sper ca nu ai inteles ca eu sunt BASIST. dar ma gandesc ca pur si simplu nu se vor prezenta la vot jumatate din populatia cu drept de vot.

| mona a răspuns:

Vom vedea, oricum parerea mea e ca decat Antonescu mai bine Basescu[cel putin cat timp a fost Basescu, cursu valutar era cat de cat stabil]

| WR104 a răspuns:

Ce Traian Basescu, ce Crin Antonescu, votati Dan Diaconescu.

| Hombre a răspuns (pentru WR104):

Oarba dupa tinelaughing