| Sebastian222 a întrebat:

Sunt in somaj, si in 21 a trebuit ca sa merg pentru a doua viza, am mers si mi-au spus sa ma duc sa ma inscriu la ceva cursuri de calificare si imi pun viza dar eu nu am mers sa ma inscriu la nici un curs. ce mi se poate intampla? Cum sa scap de somaj? Nu vreau sa fiu in somaj, multumesc si ofer funda

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU te "obligă" nimeni să primeşti ajutorul de şomaj :))
Dacă NU vrei "sa fi in somaj", atunci mergi la AJOFM şi declari că NU mai doreşti să primeşti ajutorul de şomaj!

Dacă nu te-ai dus să te înscrii la cursuri de calificare, ţi se poate suspenda ajutorul de şomaj.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.dolj.anofm.ro/Informare_absolventi.pdf

Toate cele bune.