| Andreutzu24 a întrebat:

Am fost martor la o bataie si am dat declaratie la politie. Acum vreau sa imi retrag plangerea. Intrebarea e urmatoarea. Pot sa imi retrag plangerea dar fara sa afle nimeni? Aaa si daca sunt minor pot sa merg fara parinti? Faza e ca nu vreau sa stie parintii mei!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai fost martor nu ai facut plangere ci ai dat o declaratie de martor.
Ma mira ca, fiind minor, te-au ascultat fara prezenta unui parinte, era obligatoriu sa fie prezent unul. Poti sa-ti retragi aceasta declaratie, dar va trebui sa mergi cu un parinte.
P.S. De fapt ce este: plangere penala sau declaratie de martor?

| Ghostplayer a răspuns:

Poti merge singura de la varsta de 16 ani dupa cate stiu eu. Parintii vor afla prin posta, mess...etc.Si da poti sa iti retragi plangerea

| Andreutzu24 explică:

Si la fel va afla si cel pentru care am dat declaratia? Alta problema.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Andreutzu24):

Sigur ca va afla si persoana respectiva, atat faptuitorul cat si victima au acces la tot ce este in dosarul penal.

| Deea0987654321 a răspuns:

Este cam complicat... parintii oricum vor afla.