| eu_8583 a întrebat:

Sunt salariat de 6 ani iar in lunile ian si feb 2010 am fost rugat de catre angajator sa fac o cerere de concediu fara plata pentru a reduce din cheltuielile firmei. intrebarea mea este daca pot sa cer trecerea in somaj si daca trebuie sa mai raman 30 de zile in perioada de preaviz avand o funtie de conducere.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a trece in somaj trebuie ca angajatorul sa va desfaca contractul individual de munca pentru reducerea activitatii. In caz de desfacere unilaterala a CIM preavizul este in favoarea dvs - daca angajatorul desface CIM si in favoarea angajatorului daca salariatul isi da demisia. Cel in favoarea caruia este preavizul poate si renunta la el, total sau partial.

| lost.in.rain a răspuns:

Ca sa puteti beneficia de somaj, firma ar trebui sa disponibilizeze postul dvs. Preavizul trebuie respectat conform contractului de munca incheiat cu firma.