| Lovelypeaches100 a întrebat:

Te poti apuca de scoala de soferi la 17 ani? Cum faci ca sa obtii permisul in cel mai rapid mod?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Pentru categoria B:
- Te poti inscrie cu maxim 3 luni inainte de a indeplini 18 ani.
- Poti da probele doar dupa ce ai facut 18 ani.

"Cel mai rapid mod" nu prea se poate in perioada asta, scolile sunt aglomerate ca intr-un timp nu au functionat si numarul de elevi pe serie/grupa e limitat.

Programul e atat de aglomerat ca listele de programare pentru probe sunt ocupate de acum pana in octombrie in mare parte din judete.

Daca vrei rapid :
1. Invata teoria singur, inainte sa incepi.
2. Cauta si vorbeste cu un instructor mai devreme.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de ce categorie vrei, categoriile AM, A1 si B1 se pot obtine si de la 16 ani.
Daca este vorba de categoria B, care se poate obtine de la 18 ani, atunci se poate incepe scoala de conducere de la 17 ani si 9 luni, regula generala, pentru toate categoriile, fiind aceea ca scoala de conducere se poate incepe cu 3 luni anterior implinirii varstei prevazute pentru respectiva categorie.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista cel mai rapid mod... deoarece exista o lege care trebuie respectata de toata lumea.
Scoala de soferi o poti incepe cu 3 luni inainte de a implinii 18 ani.
Examenul de sala si cel de traseu se pot sustine NUMAI DUPA implinirea varstei de 18 ani.
Din cauza programarilor si aglomeratiei, putand dura chiar 2-3 luni, daca este vara.
Totusi, nu vad de ce atata graba, fiindca dupa ce-ti iei permisul, ai toata viata inainte sa sofezi.
Toate la timpul lor, mai ai de asteptat 1 an de zile.

| DaniTDCI a răspuns:

Eu la 17 ani si 9 luni m-am inscris pentru categoria B, timpul a trecut, orele de legislatie si conducere, ei bine, si alea au trecut si cand am implinit 18 ani am mers direct sa dau sala, nu am mai stat pe ganduri, boom sala luata cu 26, dupa 2 saptamani am fost programat la oras, boom oras luat din prima, daca vrei se poate happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din câte știu, te poți înscrie la scoala de șoferi cu ceva timp înainte... însă probele nu le poți susține decât dacă ești major.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai usor mod de a invata este sa stai intre priceputii care au trecut testul deja, sa faci practica cu ei.

| Hdhdj a răspuns:

O poti incepe cu maximum 3 luni inainte sa faci 18 ani. Si ca sa il iei repede, înveți.