| eliza7943 a întrebat:

Buna, ma pot apuca de scoala de soferi daca nu am 18 ani?
Adica sa dau sala si examenul iar la 18 ani sa-mi vina permisul.

Răspuns Câştigător
| IONEL39 a răspuns:

Salut,iti zic eu ceva sigur si foarte adevarat, cum am facut si eu de altfel ( eu faceam 18 in octombrie, m-am bagat in scoala pe la sfarsitul lui iulie, iar orele le am terminat pe 1 octombrie, sincer in august aveam orele foarte rare dar in septembrie le am avut destul de aglomerate) dupa ce am facut 18 m-am dus la sala, am si luat o iar acum saptamana viitoare dau traseu, deci practic ai voie cu 3 luni inainte de 18 ani sa faci doar scoala propriu zisa, nu si sa dai sala/traseu!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cursurile scolii de conducere, pentru categoria B (banuiesc ca asta o vrei) se pot incepe la 17 ani si 9 luni dar examinarea teoretica si practica se poate sustine abia dupa implinirea varstei de 18 ani.

| hd04wbw a răspuns:

Poti sa faci cursurile atat teoria cat si practica dar nu poti sa iei permisul inainte.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

In ce lună faci 18 ani?

| eliza7943 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pe 30 aprilie.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru eliza7943):

Ai de asteptat pana anul viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti inainte cu exact 3 luni sa faci 18 ani sa incepi scoala de soferi, dar din cate stiu doar dupa ce faci 18 ani poti sa dai examenele.