| LanguageMaster a întrebat:

Termenul "faptă penală" este sinonim cu termenul "faptă prevăzută de legea penală"?

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faptă penală, (ilicit penal), faptă care prezintă pericol social, prevăzută de legea penală. Săvârşirea atrage răspunderea penală a făptuitorului, dacă nu a intervenit vreunul din cazurile prevăzute de lege care înlătură caracterul penal al faptei ori răspunderea penală. În această situație procurorul dispune trimiterea în judecată a făptuitorului prin rechizitor, iar instanța de judecată pronunță condamnarea inculpatului.
Infracțiunea va fi întotdeauna o faptă prevăzută de legea penală, dar nu orice faptă prevăzută de legea penală constituie infracțiune.