| SamuelTudosa a întrebat:

TPU! Un om care este beat si conduce regulamendar poate avea amenda sau i se poate suspenda carnetul?

Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

Daca te prinde politia normal ca da! Pentru asta se fac controale. Soferi smecheri, politisti smecheri happy Totusi un om beat crita nu are cum sa conduca regulamentar. Tu probabil te referi la genul acela de stare de relaxare cand iti vajaie capul, nu? Aia nu inseamna sa fi beat. Iar daca esti beat in adevaratul sens al cuvantului putin probabil sa conduci regulamentar si in plus e periculos.
Exista controale pe care politia le face mai ales la Sarbatori si tarziu in noapte cand unii oameni se urca la volan dupa ce au bagat 2-3 paharele de alcool si chiar daca acei oameni conduc regulamentar (ca unii oameni beau si 6 paharele si nu au aproape nimic) politia tot te ia la control. Cand se face control nu se tine cont ca soferul x pare lucid. Ei opresc fiecare masina si verifica. In functie de ce gasesc acolo (la alcolemie ma refer) se poate suspenda si carnetul. De asta tatal meu nu se risca sa bea nici macar un paharel mic de vin sau visinata atunci cand mergem pe undeva. S-a intamplat sa ne opreasca.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cum adica "este beat si conduce regulamentar"? Sa te urci la volan dupa ce ai consumat alcool este impotriva regulamentului, deci nu mai poti conduce regulamentar.

@suntserios: daca e beat, nu mai e contraventie. Contraventie este cand conduce "sub influenta bauturilor alcoolice", daca e "in stare de ebrietate" fapta lui constituie deja o infractiune.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In functie de valoarea alcoolemiei poate fi infractiune sau contraventie. In actualul cod rutier este permisa conducerea unui vehicul doar cu alcoolemie 0

| Latinmoon a răspuns:

Normal ca i se poate suspenda carnetul pentru ca e beat la volan si poate produce in orice moment accident.

| bogdi504 a răspuns:

Daca tu scapi de politie beat si regulamentar atunci nu tie se ia carnetul nici amenda nu primesti. -_- ce intrebare...

| dorinalozovan a răspuns:

Pai si normal ca va avea amenda si i se va suspenda carnetul