| Antisistem11 a întrebat:

Tragedia e mare dar totusi se impune o intrebare.Cum au reușit teroriștii sa pătrundă si sa treaca de iron dome? Aveau cumva informații din interior? Cineva le-a lăsat o portiță deschisă? Tocmai ca sa aiba apoi justificarea sa încaseze? Nu dau nume dar nu vi se pare suspect? Macar asa nitel?

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca nu stii ce-i Iron Dome.
Acesta este un sistem de detectare si doborare a rachetelor si nu de supraveghere si descoperire a patrunderii unor persoane, chiar si cele despre care se spune ca au patruns cu echipament individual de zbor, cu atat mai putin a celor care au patruns pe jos sau cu masini ori prin tuneluri.
Este si pentru mine un mister cum de nu au stiut israelienii despre aceasta actiune, probabil vom afla in timp.

| Antisistem11 explică (pentru Ioandelasal):

Nu au știut? Bine bine...

| anonim3248 a răspuns (pentru Antisistem11):

Militarii israelieni atacați de niște teroriști.

| DorinaK a răspuns (pentru anonim3248):

Si daca atacatorii au fost de forma si de fapt teroristii au fost exact israelieni? Prea le-a luat mult timp armatei si politiei sa intervina. Erau ocupati cu atacul asupra populatiei israeliene, nu?

| anonim3248 a răspuns (pentru DorinaK):

Militarii israelieni sunt cum erau și militarii la noi care făceau armata obligatorie, nu erau militari profesioniști.

| anonim3248 a răspuns (pentru DorinaK):

Ce vedeți voi militarii ăia sunt care fac armata obligatorie în Israel și ăștia nu sunt militari profesioniști.

| anonim3248 a răspuns (pentru DorinaK):

După ce a trecut momentul șocului de la început a început războiul adevărat pentru Israel.

| DorinaK a răspuns (pentru anonim3248):

Am voie sa ma indoiesc, Nu inghit nimic de pe tava. Evreii s-au atacat singuri. Nu se poate ca Mossad sa nu fi stiut.

| DorinaK a răspuns (pentru anonim3248):

Si la noi trebuie sa fie armata obligatorie 3 ani pentru toti.

| anonim3248 a răspuns (pentru DorinaK):

Crezi ce vrei.

| DorinaK a răspuns (pentru anonim3248):

Ptr ca trebuie sa dureze. Se inchide razboiul in ucraina si urmeaza altul in Gaza unde se va continua livrarea de arme. Tu crezi ca cetatenii USA pun presedintele? Nu. El este pus de producatorii de armament, medicamente si traficantii de prafuri (cei mari).

| Simpatic a răspuns:

Nu stiu toate detaliile tehnice ale sistemului de apararea israelian (care are componente americane!), dar cu siguranta si acesta fizic are o anumita capacitate sa zicem 1000 de rachete per ora pe care le poate neutraliza, daca este "atacat" cu 2000 pe ora, cum mai face acesta fata fizic?
S-a stiu numarul maxim de interceptari pe care il poate face acest sistem si s-a dat un numar mult mai mare! Nu e nicio esuare a niciunui sistem, a fost doar depasit fizic!

Cifrele date sunt strict spre exemplificare.
Pe viitor acest "test la lucru" al sistemului din Israel si esuarea lui partiala, vor duce la imbunatatirea sa!

In conditiile in care o racheta de 'neutralizare', folosita de acest sistem, costa circa 50.000 de dolari, nu este ok ca toate rachetele lansate asupra Israelului sa fie "anihilat" ci doar ceea ce prezinta pericol! Nu orice racheta trasa in spatiul aerian pune neaparat si oameni in pericol, motiv pentru care, ca sa distruga toate cele 5000 de rachete ale Hamas ar fi fost nevoie de 5000 x 50.000 = 250 milioane de dolari, doar ca sa te aperi de toate rachetele unor nebuni, ori asa ceva nu este posibil nici financiar si nici fizic!

| gabicoo a răspuns:

Ușa le-a fost lăsată larg deschisă:
- în 2007 majoritatea membrilor Hamas din Cisiordania au fost lăsați să treacă prin Israel în drumul lor spre Gaza,
- și-au impus regimul treorist în Gaza fără nici o reacție din partea Israelului,
- au atacat Israelul ori de câte ori avea Netaniahu de făcut câte o prostie pe plan intern ca o diversiune pentru a acoperi matrapazlâcurile acestuia. În 2021 înainte de alegerile parlamentare din Israel au tras cu rachete pentru ca Netaniahu să pară erou, dar cu toate astea a pierdut alegerile,
- combustibilul pentru rachetele produse de Hamas a venit din Turcia trecând prin Israel, la fel și cipurile,
- în ultimii doi ani luptătorii Hamas s-au antrenat la vedere fără ca Israelul să se alarmeze.
- într-un Kibbutz de la granița cu Gaza a fost organizat un festival internațional de muzică în condițiile în care locuitorii kibbutzurilor sunt mai tradiționaliști și nu acceptă astfel de manifestări. La acest festival au fost invitați numeroși cetățeni străini.
- granița a fost lăsată în mod deliberat slab apărată.
- Egiptul a avertizat cu trei zile înainte că în Gaza se pregătește ceva "mare".

Practic Hamas a fost invitat să atace. Care a fost scopul? Vom afla.

| Antisistem11 explică (pentru gabicoo):

Eei Eei... poate nu vom afla niciodată ce se intampla in spatele culiselor.

| Drake21 a răspuns:

Daca nu au cumparat Sistemul Patriot de la noi

| EliLeli a răspuns:

Pe calea apei, a aerului si pe sol. Helloooo! Du-te de-i ia in brate pe Hamas, poate ai mai mult succes! Sa te trateze si pe tine putin asa cum stiu ei.

| DorinaK a răspuns:

Basescu a uitat sa inchida portita. Era prea beat.